HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνΣυμβιβασμός στο ''Στέλιος Κυριακίδης''

Συμβιβασμός στο ”Στέλιος Κυριακίδης”

Πάφος FC και Απόλλωνας συμβιβάστηκαν με το ισόπαλο 1-1 στο ‘’Στέλιος Κυριακίδης’’, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και ειδικά στα πρώτα δέκα με δεκαπέντε λεπτά το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό αφού υπήρξαν από νωρίς τραυματισμοί ποδοσφαιριστών. Μετα το πέρας του πρώτου τετάρτου του αγώνα, ο Απόλλωνας ήταν πιο κινητικός και είχε την επιθετική πρωτοβουλία.

Η ομάδα του Ματσίν κατέγραψε 3 σουτ σε διάστημα δύο λεπτών με τους Πέρετς και Μάρκες χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει το γκολ. Ό,τι δεν κατάφερε στις προηγούμενές της φάσεις, το κατάφερε στο 28ο λεπτό.

Ο Μάρκες με ψηλοκρεμαστό σουτ, έπειτα από πάσα του Εκπολό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ίβουσιτς για το 1-0 υπέρ των ‘’γαλάζιων’’.

Όπως ήταν απόλυτα λογικό, οι γηπεδούχοι αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ ανέβασαν ρυθμό και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 33ο και 39ο λεπτό είχε δύο φάσεις με τους Ντράγκομιρ και Τάνκοβιτς οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, με το 1-0 υπέρ της ομάδας της Λεμεσού να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Απόλλωνας κατέγραψε ευκαιρία από νωρίς όταν στο 47ο λεπτό ο Μπακενγκά έκανε το πλασέ εντός περιοχής αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Ίβουσιτς. Η παφιακή ομάδα ‘’απάντησε’’ στο 52ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ του Τάνκοβιτς το οποίο όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Ίβουσιτς.

Το συγκρότημα του Χουάν Κάρλος Καρθέδο είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 66ο λεπτό είχε ένα σουτ με τον Ντράγκομιρ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο, ο Δημητρίου, μπλόκαρε τη μπάλα όπως ακριβώς και στο 69’ μετά από σουτ του ίδιου παίκτη.

Στο 87’ η Πάφος κέρδισε πέναλτι για παράβαση του Μαλεκκίδη στον Τουμάσι. Ο Τάνκοβτις ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, ο Δημητρίου απέκρουσε και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Ό,τι δεν κατάφεραν από την ‘’άσπρη βούλα’’ όμως γηπεδούχοι το κατάφεραν  στο 89’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρους με κεφαλιά έκανε το 1-1, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Ταυτότητα αγώνα:

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ, Ναμ (68′ Πέπε), Βαλακάρι (68΄Τουμάσι), Τάνκοβιτς, Μπρούνο (78΄Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο.

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Δημητρίου, Εκπολό, Σιέλβικ (11′ Πεϊμπέρνς), Γιούρτσεβιτς (46΄Χ. Κυριάκου), Μαλεκκίδης, Κολ, Πέρετζ (64΄Βαλμπουενά), Αρτεάν, Νταρίκουα, Μάρκες, Μπακένγκα (64΄Σαγκάλ).

Σκόρερ: Ρους 89΄ / Μάρκες 28΄

Κίτρινες: Ρους (3η), Κβίντα / Εκπολό, Μάρκες

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»

Διαιτητής: Μισέλ Φάμπρι (Ιταλία)

Α’ Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β’ Βοηθός: Κοντεμενιώτης Γιώργος