HomeApp Push NotificationΣυμβιβασμός στο... ωραίο ντέρμπι κορυφής !

Συμβιβασμός στο… ωραίο ντέρμπι κορυφής !

Απόλλωνας και Πάφος FC έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στον μεταξύ τους αγώνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, μοιράστηκαν από ένα βαθμό και παρέμειναν στην 1η (Πάφος) και 2η (Απόλλωνας) θέση του πρωταθλήματος με 11 βαθμούς. Ένα αρκετά καλό παιχνίδι το οποίο είχε ρυθμό, πάθος και ευκαιρίες αλλά όχι νικητή.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σαφή προσανατολισμό με τον γηπεδούχο Απόλλωνα να έχει την μπάλα στα πόδια τουν την κατοχή και την επιθετική πρωτοβουλία και την φιλοξενούμενη Πάφο να αμύνεται προσπαθώντας παράλληλα να γίνει απειλητική μέσω αντεπιθέσεων.

Τα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα πέρασαν χωρίς ουσιαστικά να υπάρξει στο παιχνίδι κάποια μεγάλη φάση η κλασσική ευκαιρία, ωστόσο στο 38ο λεπτό η ομάδα της Πάφου ήταν αυτή η οποία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Ο Όννι Βαλακάρι έκανε την διαγώνια πάσα, ο Ζάιρο υποδέχτηκε και κατέβασε την μπάλα εντός περιοχής, έκανε το πλασέ και έκανε το 1-0 για την ομάδα του, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας μπήκε σαφώς πιο δυνατός στον αγώνα με μοναδικό του στόχο την ισοφάριση. Στο 47′ με τον Μαυρία και στο 52′ με τον Πίττα η ομάδα του Νταβίντ Καταλά, απείλησε την εστία της Πάφου χωρίς ωστόσο να φτάσει στο γκολ. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, λίγα λεπτά αργότερα ”απάντησε” με τον Ζαΐρο στο 62′ και 63′ με τον αρχηγό της παφιακής ομάδας να χάνει δύο καλές ευκαιρίες.

Δύο όμως μόλις λεπτά αργότερα, στο 65ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βα ο οποίος με προβολή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-1. Από εκεί και πέρα με το σκορ να είναι ισόπαλο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης, είχαν ρυθμό και από 1-2 ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την καλή τους εμφάνιση σε γκολ.

Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βάθμο και να μην αλλάζουν ουσιαστικά τα δεδομένα στην κορυφή. Μάλιστα με πιθανή νίκη του ο Άρης στο αυριανό του παιχνίδι με τον Ακρίτα θα περάσει αυτός μόνος πρώτος στην κορυφή.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Μαυρίας (66΄Σαχάρ) Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο (66΄Καμπράλ)  Βα (90΄Χάμπος) Πινακάς (46΄Χέντι) Γιόστεν (59΄Ζράντι) Πίττας.

ΠΑΦΟΣ: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (89΄Ναμ) Ντράκομιρ (84΄Χότσκο) Μπάιριτς

Διαιτητής: Gonzalez Fuertes Pablo

VAR: Prontera Alessandro