HomeΒ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ Ζακακίου''Συμβιβασμός'' που δεν βολεύει την ΑΕΖ στο ''Στέλιος Κυριακίδης''

”Συμβιβασμός” που δεν βολεύει την ΑΕΖ στο ”Στέλιος Κυριακίδης”

Καρμιώτισσα και ΑΕΖ έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο ”Στέλιος Κυριακίδης” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος στο δεύτερο γκρουπ. Το αποτέλεσμα αυτό δεν βολεύει την ΑΕΖ αφού η διαφορά της από την Καρμιώτισσα και από την ζώνη του υποβιβασμού παραμένει στους 7 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, το τέμπο ήταν αρκετά χαμηλό στο πρώτο τέταρτ με εικοσάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία

Η ΑΕΖ κατάφερε να καταγράψει μια τελική προσπάθεια στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης με το άστοχο σουτ του Κάστρο στο 14ο λεπτό. Στο 26ο λεπτό μάλιστα είχε διπλή φάση με τον Ρότσα, τα σουτ του οποίου απομάκρυνε η άμυνα των γηπεδούχων.

Η Καρμιώτισσα ”απάντησε” στο 32′ και στο 34′ με δύο καλές ευκαιρίες, ωστόσο, αμφότερες κατέληξαν εκτός εστίας και δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Θεοδώρου έφτασε κοντά στο γκολ στο 48′ όταν πραγματοποίησε του σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα όμως να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της ΑΕΖ.

Στο 64′ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο όταν ο Ουεσλάτι δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο τάκλιν πάνω στον Σαρφό. Η ΑΕΖ ”ανέβασε” ρυθμό και έψαξε το γκολ κάτι το οποίο κατάφερε στο 84ο λεπτό με το εν κινήσει δυνατό σουτ του Σαμπό. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από παρέμβαση του ΒΑΡ για οφσάιντ.

Ακολούθως, το παιχνίδι διακόπηκε λόγω χαμηλού φωτισμού και 7 περίπου λεπτά αργότερα συνεχίστηκε.  Στα εναπομείναντα λεπτά και παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-0 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Σπόλιαριτς, Γκραντινάρου (67′ Παντελή), Πάβλοβετς, Μαλόνε, Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς, Ουεσλάτι, Θεοδώρου, Ντούμπια, Χαραλάμπους (56′ Αγγελή), Ρόσι.

ΑΕΖ (Τζέισον Πάντσεον): Mιλοσάβλιεβιτς, Ε. ΑντωνίουΡέινολντς, Παστελλής (71′ Χριστοφή), Ρουίθ (71′ Σιφναίος), Σαρφό (81′ Σλόγκαρ), Ρότσα-Σάντος, Σαμπό, Χατζηβασίλης, Κάστρο (56′ Κλε), Ντιγκινί.

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: – / Χατζηβασίλης, Χριστοφή

Αποβολές: Ουεσλάτι (2η κίτρινη) / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»

Διαιτητής: Μάνουελ Βόλπι (Ιταλία)

Α’ Βοηθός: Σωκράτους Κυριάκος