HomeΒ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ ΖακακίουΣυμβιβασμός μεταξύ Οθέλλου και ΑΕΖ στο ''Αμμόχωστος''

Συμβιβασμός μεταξύ Οθέλλου και ΑΕΖ στο ”Αμμόχωστος”

Οθέλλος και ΑΕΖ έμειναν στο ισόπαλο 3-3 στο ”Αμμόχωστος Επιστροφή” στο πλαίσιο του μεταξύ του αγώνα για την 24η αγωνιστική ”στροφή” του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, τα πρώτα λεπτά ήταν αναγωνριστικά με τις δύο ομάδες να μην έχουν την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία. Με το πέρας των λεπτών ο Οθέλλος ”ανέβασε” ρυθμό και στο 21ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με το δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Ντούρις.

Όπως ήταν λογικό, μετά το γκολ που δέχθηκε, η ΑΕΖ έβαλε πίεση και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης κάτι το οποίο κατάφερε στο 35ο λεπτό με την κοντινή προβολή του Αντωνίου. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 39ο λεπτό η ΑΕΖ έκανε την ολική ανατροπή όταν ο Αντωνίου έκανε και πάλι την προβολή από κοντά, ο Ταουντούλ έπεσε και απέκρουσε τη μπάλα η οποία όμως κτύπησε στον Γιάνσεν και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του για το 2-1 υπέρ της ΑΕΖ.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο Οθέλλος ξεκίνησε καλύτερα και άσκησε πίεση για την ισοφάριση, ωστόσο, η ΑΕΖ ήταν αυτή που σκόραρε για τρίτη φορά στο 55΄με τον Κάστρο. Το γκολ όμως δεν μέτρησε αφού επενέβη το ΒΑΡ το οποίο εξέτασε πιθανό χέρι του Χ” Βασίλη σε φάση πριν σκοράρει η ΑΕΖ. Εν τέλει το ΒΑΡ, αφότου ακύρωσε του γκολ της ΑΕΖ έδωσε πέναλτι για τον Οθέλλο για χέρι του Χ” Βασίλη.

Ο Ντούρις ανέλαβε την εκτέλεση και στο 60ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2. Μάλιστα, 10 λεπτά αργότερα, στο 70΄οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου με τον Σανγκαρέ ο οποίο έκανε το 3-2.

Η ΑΕΖ όμως δεν είχε πει ακόμη την ”τελευταία” της λέξη. Στο 84ο λεπτό μετά από σέντρα του Κάστρο, ο Ντιγκινί με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή νίκησε τον Ταουντούλ και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

ΑΕΖ (Μάριος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου, Ρουίζ (69′ Βάλντι), Σλόγκαρ, Σάμπο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (69′ Χρίστου), Κάστρο, Ντιγκινί.

Οθέλλος (Κώστας Σακκάς): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ράμος (46′ Σανγκαρέ), Ναρντίνι (78′ Σούτο), Χριστοδούλου, Μπραμπίγια (79′ Χατζηπασχάλης), Καστάνας, Ανάνγκ, Ντούρις, Πιχ (79′ Σλάβικ).

Σκόρερ: Αντωνίου 35′, Γιάνσεν (αυτογκόλ) 39′, Ντιγκινό 84′ / Nτούρις 21′, 60′ (πέναλτι), Σανγκαρέ 71′

Κίτρινες: Μπέκερ, Σλόγκαρ / Χριστοδούλου, Ντούρις,

Αποβολές: – / –

Στάδιο: VITEX «Αμμόχωστος – Επιστροφή»

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α’ Βοηθός: Λάμπρου Λάμπρος

Β’ Βοηθός: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος: Αντωνίου Μάριος

VAR: Κώστα Ροβέρτος