HomeSliderΣτους «8»... με «σάμπα»

Στους «8»… με «σάμπα»

Κάνοντας επίδειξη δύναμης, η Βραζιλία συνέτριψε με 4-1 τη Νότια Κορέα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022. Η «σελεσάο» ήταν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση και φρόντισε να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο την πρόκριση. Η Νότια Κορέα δεν έδειξε σε καμιά περίπτωση να μπορεί να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Βινίσιους Ζούνιορ (7’), Νεϊμάρ (13’ πεν.), Ριτσάρλισον (29’0 και Πακέτα (36’). Το γκολ της τιμής για τη Νότια Κορέα πέτυχε στο 77’ ο Πάικ Σέουνγκ-Χο.

Στα προημιτελικά της διοργάνωσης η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει την Κροατία, η οποία απέκλεισε την Ιαπωνία στη διαδικασία των πέναλτι με 3-1 μετά το ισόπαλο 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Όσον αφορά τον αγώνα, το πάρτι για τη Βραζιλία άρχισε νωρίς. Συγκεκριμένα, μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης η «σελεσάο» άνοιξε το σκορ με τον Βινίσιους Ζούνιορ. Το 2-0 δεν άργησε. Η Βραζιλία κέρδισε πέναλτι στο 10’ μετά από σκληρό φάουλ στον Ριτσάρλισον από τον Τζουνγκ. Ο Νεϊμάρ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και στο 13’ έγραψε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση από  νωρίς. Η Νότια Κορέα απείλησε στο 17’ με το σουτ του Χι-Τσαν Χουάνγκ, αλλά ο Άλισον απέκρουσε!

Από εκεί και πέρα, ο Ριτσάρλισον στο 29’ ανέβασε τον δείχτη του σκορ στο 3-0 για τη Βραζιλία, ενώ ο Πακέτα στο 36’ διαμόρφωσε το 4-0.

Στην επανάληψη οι Βραζιλιάνοι, έχοντας το  ισχυρό προβάδισμα υπέρ τους, έριξαν κάπως ρυθμούς και η Νότια Κορέα προσπάθησε για να μειώσει στο σκορ. Ο Σον εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαρκίνιος και βγήκε τετ-α-τετ με τον Άλισον, αλλά ο τερματοφύλακας της Βραζιλίας με τεράστια επέμβαση δεν επέτρεψε στους Νοτιοκορεάτες να μειώσουν στο 47’! Οι Βραζιλιάνοι είχαν και αυτοί στη συνέχεια κάποιες καλές στιγμές για περισσότερα γκολ. Η Νότια Κορέα μείωσε σε 4-1 στο 77’ με το δυνατό σουτ του Πάικ Σέουνγκ-Χο.