HomeSliderΣτον τελικό με ανατροπή

Στον τελικό με ανατροπή

Εξαιρετικός ήταν και ο δεύτερος ημιτελικός του φετινού Euro, με την Αγγλία να παίρνει τελικά το εισιτήριο απέναντι στην μαχητική Δανία. Οι Δανοί προηγήθηκαν με εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκααρντ στο 30’, η Αγγλία ισοφάρισε στο 39’ με αυτογκόλ του Κιαέρ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Κέιν στην παράταση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό. Η Δανία δεν κλείστηκε παρά μόνο στις περιπτώσεις που η Αγγλία έκανε το δικό της συνδυαστικό παιχνίδι. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ απείλησε σε ορισμένες περιπτώσεις με πρωταγωνιστές τους Κέιν και Στέρλινγκ, χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η Δανία είχε το πρώτο της στου στο 25ο λεπτό με τον Ντάμσγκααρντ και ο ίδιος παίκτης στο 30’ κατάφερε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ να ανοίξει το σκορ. Αν και φτάσαμε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε η Αγγλία στο τουρνουά, ενώ ήταν και το πρώτο γκολ που σημειώθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Αγγλία ξεκίνησε να κάνει πολύ έντονη την πίεσή της προς την άμυνα της Δανίας και ήθελε να φέρει το σκορ στα ίσα από το πρώτο ημίχρονο. Στο 38’ ο Στέρλινγκ βρέθηκε απέναντι από τον Σμάιχελ και έκανε το τελείωμα, με τον τερματοφύλακα της Λέστερ να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο. Ότι δεν κατάφερε ο Στέρλινγκ στην δική του μεγάλη ευκαιρία, το πέτυχε ο Κιαέρ ένα λεπτό αργότερα. Ο κεντρικός αμυντικός της Δανίας, έπεσε μπροστά από την εστία του Σμάιχελ για να αποκρούσει την μπάλα, η οποία κατευθυνόταν στον ολομόναχο Ραχίμ Στέρλινγκ. Για κακή τύχη του ποδοσφαιριστή της Μίλαν, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα σε ακόμα ένα αυτογκόλ στο τουρνουά. Έγινε το 1-1 και αυτό ήταν το αποτέλεσμα το οποίο οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε επίσης καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, με την Αγγλία να είναι πιο επιθετική. Οι ποδοσφαιριστές της Δανίας δεν ήθελαν να ρισκάρουν και να αφήσουν ακάλυπτους χώρους στην άμυνα και αυτός είναι ένας λόγος για τον οποίο η φιλοξενούμενη ομάδα δεν βγήκε αρκετές φορές στην επίθεση. Η Αγγλία επιδίωξε το 2-1 σε αρκετές περιπτώσεις. Μαγκουάϊαρ, Στέρλινγκ και Κέιν ήταν οι ποδοσφαιριστές που βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Σμάιχελ ήταν θετικός όσες φορές χρειάστηκε. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 102’ ο Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι και δύο λεπτά αργότερα ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Σμάιχελ είχε και σε αυτή την περίπτωση την «απάντηση» αφού απέκρουσε την εκτέλεση του Άγγλου επιθετικού. Στην επαναφορά ο Κέιν δεν αστόχησε κι έτσι έγραψε το 2-1 για την Αγγλία. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν φυσικό, η Δανία ξεκίνησε ρίχνοντας όλο το βάρος στην επίθεση με στόχο να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Η Αγγλία στηρίχθηκε στην άμυνά της και προσπάθησε στην αντεπίθεση να βάλει το δεύτερο γκολ και να δώσει τέλος στο παιχνίδι. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Αγγλία πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση.