HomeΔΙΕΘΝΗΣτον τελικό η Φερνάντεζ

Στον τελικό η Φερνάντεζ

Τη θέση της στον μεγάλο τελικό του US Open (11/9, 23:00, Eurosport1) εξασφάλισε η Λέιλα Φερνάντεζ, η οποία επικράτησε της Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-1 σετ έπειτα από ένα σπουδαίο ματς και θα βρεθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της σε τελικό ενός τουρνουά Grand Slam. Η θέληση και των δύο αθλητριών για τη νίκη-πρόκριση ήταν εμφανής από τους πρώτους κιόλας πόντους του αγώνα, ωστόσο η 19χρονη Καναδή ήταν εκείνη που διατήρησε την ψυχραιμία της στα δύσκολα, περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη και έφτασε στο μεγάλο αυτό αποτέλεσμα. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Έμα Ραντουκάνου που επιβλήθηκε της Μαρίας Σάκκαρη με 2-0 σετ στον δεύτερο ημιτελικό.

Η Σαμπαλένκα, ως νο2 του κόσμου, έχασε μια τεράστια ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο σετ και να αποκτήσει από νωρίς αβαντάζ, καθώς είδε τη Φερνάντεζ ν’ ανατρέπει το εις βάρος της 4-1 στα games και εν τέλει να κάνει το 1-0 στο τάι μπρέικ. Με πείσμα από τον τρόπο που έχασε το πρώτο σετ, η Λευκορωσίδα επέστρεψε στο ματς, πίεσε την αντίπαλό της που δεν βρήκε απαντήσεις στα χτυπήματα και τα σερβίς της και ισοφάρισε σε 1-1 τον μεγάλο ημιτελικό (6-4).

Μπορεί τα λάθη να μην έλειψαν από το ματς, καθώς η κρισιμότητα του αγώνα δημιούργησε σε πολλά σημεία νεύρα και ένταση στις αθλήτριες, ωστόσο αμφότερες προσέφεραν ωραίο θέαμα σε όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο “Arthur Ashe”. Με πάθος και θέληση για τη μεγάλη υπέρβαση, η νεαρή Φερνάντεζ έκανε το μπρέικ στο κρισιμότερο σημείο του τρίτου σετκαι προηγήθηκε με 4-2. Η απάντηση της Σαμπαλένκα ήταν πολύ άμεση, καθώς απάντησε με μπρέικ στο σερβίς της αντιπάλου της και, ισοφαρίζοντας ακολούθως σε 4-4, έφερε τον ημιτελικό στην κόψη του ξυραφιού.

Η συνέχεια βέβαια ανήκε ξεκάθαρα στη νεαρή Φερνάντεζ. Η Καναδή κράτησε το σερβίς της, έκανε το 5-4 με γεμάτα ρίσκο πλην εντυπωσιακά χτυπήματα και βρέθηκε ένα μόνο γκέιμ μακριά από τη νίκη και τον μεγάλο τελικό. Με την αυτοπεποίθηση και το μομέντουμ να είναι στο δικό της μισό, η Φερνάντεζ εκμεταλλεύτηκε το διπλό λάθος της Σαμπαλένκα στο σέρβις, έφτασε στο 40-0, κάτι που γέμισε με άγχος την αντίπαλό της, έκανε το μπρέικ και έκλεισε δίκαια τη θέση της στη σαββατιάτικη μάχη του τροπαίου.

Πηγή: sport24.gr