HomeΟΜΑΔΕΣΕθνικόςΣτο παιχνίδι της ΧΡΟΝΙΑΣ που είχε... 10 γκολ ΑΕΚ και Εθνικός έμειναν στο 5-5 !

Στο παιχνίδι της ΧΡΟΝΙΑΣ που είχε… 10 γκολ ΑΕΚ και Εθνικός έμειναν στο 5-5 !

Σε ένα απίστευτο πραγματικά παιχνίδι με 8 (!) γκολ στο πρώτο ημίχρονο με δύο μάλιστα χατ – τρικ, ΑΕΚ και Εθνικού Άχνας έμειναν στο… 5-5 στην ”Αρένα” για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα εξαιρετικό από την αρχή μέχρι το τέλος παιχνίδι, που πρόσφερε συγκινήσεις και… δύσκολα θα ξεχαστεί !

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, μόλις στο 4ο λεπτό ο Εθνικός προηγήθηκε χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ηλία έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Τόμοβιτς στον Ντράζιτς.

Μάλιστα, δύο μόλις λεπτά αργότερα η ομάδα της Άχνας πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων όταν και πάλι ο Ηλία, μετά από κόρνερ του Ντράζιτς, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με πλασέ.

Η ΑΕΚ ”απάντησε” στο 17ο λεπτό με τον Φραν Σολ ο οποίος μετά από ασίστ του Φαράζ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους Λαρνακείς και μείωσε σε 2-1. Ωστόσο, στο 21′ ο Εθνικός σκόραρε ξανά όταν ο Ηλία με φοβερή ασίστ έδωσε έτοιμο γκολ στον Λίπσκι που έκανε το 1-3.

Ο φρενήρης ρυθμός του αγώνα δεν σταμάτησε και στο 27′ η ΑΕΚ μείωσε εκ νέου όταν ο Σολ από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος για το 2-3 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ιβάν Τρισκόφσκι, όταν 30ο λεπτό ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σάντσες και έκανε το 3-3 !

Η… ολική ανατροπή για τους ”κιτρινοπράσινους” ήρθε στο 45′ όταν ο Φαράζ έκανε τη σέντρα και ο Σολ με κεφαλιά πέτυχε χατ – τρικ ενώ παράλληλα έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Αλλά…. ο Εθνικός είχε και πάλι την απάντηση ! Στο 45+4′ ο Μάριος Ηλία πέτυχε και αυτός χατ – τρικ και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 4-4 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και έψαξε το γκολ που θα την έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ. Είχε 1-2 καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τις αξιοποιήσει.

Όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά πιο ”κάτω” σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο αλλά και πάλι οι δύο ομάδες ήταν επιθετικές και έψαχναν το γκολ.

Εν τέλει, η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατάφερε να το βρει όταν στο 72′ ο Σολ με το 4ο προσωπικό του γκολ , αυτή την φορά με γυριστό σουτ, νίκησε τον Μάρκοβιτς για το 5-4. Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει ακόμη ! Μετά από γύρισμα του Κωνσταντίνου Ηλία στη περιοχή, ο Λομοτέϊ με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-5.

Η ΑΕΚ στο 90′ με τον Άνχελ Γκαρθία, ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ του Σολ ο οποίος διεκδικούσε τη μπάλα. Το απίστευτο 5-5 λοιπόν ήταν και τελικό σκορ αυτή της φανταστικής αναμέτρησης.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς (46′ Μιλίτσεβιτς), Ρομπέρζ, Γκαρσία, Μάμας (55′ Λέντες), Πονς, Φαράζ (85′ Καπτούμ), Γκιούρτσο (66′ Γκάμα), Τρισκόφσκι (85′ Κάσας), Σολ.

Εθνικός (Άνχελ Λόπεθ): Μάρκοβιτς, Ακσεντίεβιτς, Περατικός, Φιάκας, Ντράζιτς (62′ Nτράζιτς), Ιριόντο, Λίπσκι (51′ Σπιρόφσκι), Λομοτέι, Καμπρέρα, Πεχλιβάνης (51′ Ριστέφσκι), Μ. Ηλία (66′ Ιωάννου)

Σκόρερ: Σολ 16′, 27′ (πεν), 45′, Τρισκόφσκι 30′ Σολ 73′ / Μ. Ηλία 4′ (πεν.), 7′, 45’+4, Λίπσκι 22′, Λομοτέι 86′

Κίτρινες: Tόμοβιτς / Λόπεθ, Καμπρέρα, Ιωάννου, Σπιρόφσκι

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «AEK Aρένα».

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός: Σωκράτους Κυριάκος.