HomeApp Push NotificationΣτην παράταση θα ''λύσουν τις διαφορές'' τους Ομόνοια και Εθνικός

Στην παράταση θα ”λύσουν τις διαφορές” τους Ομόνοια και Εθνικός

Στην παράταση -και ίσως την διαδικασία των πέναλτι- θα λύσουν τις διαφορές τους Ομόνοια και Εθνικός Άχνας αφού το σκορ της κανονικής διάρκειας του τελικού ήταν το 0-0.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ομόνοια ξεκίνησε πιο δυνατά, ωστόσο μόλις στο 5ο λεπτό, έμεινε με 10 παίκτες λόγω απευθείας αποβολής με κόκκινη κάρτα του Σέχου.

Στο 3ο λεπτό έπειτα από ανατροπή του Βοϊτκόφσκι από τον δεξί ακραίο αμυντικό της Ομόνοιας, εκτός περιοχής, το VAR επενέβη, ο Marco Di Bello πήγε στο on-field review και ακολούθως, στο 5ο λεπτό απέβαλε τον αμυντικό της Ομόνοιας.

Έπειτα από αυτό, ο Εθνικός, ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να γίνει απειλητικός έχοντας μάλιστα 1-2 ευκαιρίες.

Από το 30ο λεπτό και έπειτα ο κόσμος της Ομόνοιας, ”ανέβασε ρυμθό”  και μαζί του ανέβηκε και η Ομόνοια η οποία ισορρόπησε το παιχνίδι, προσπάθησε από την πλευρά της για το γκολ κάτι το οποίο όμως δεν ήρθε.

Με το τέλος του πρώτου μέρους, ο Εθνικός είχε το 63% της κατοχής και 4 τελικές ευκαιρίες έναντι 2 της Ομόνοιας, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες από μία τελική στον στόχο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά από την Ομόνοια και μέχρι το 65′ προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις επίτευξης γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 65′ λεπτό και μετά την είσοδο των Τσέποβιτς – Κακουλλή στο παιχνίδι η Ομόνοια ”ανέβηκε” και πάλι έψαξε το γκολ και έφτασε πολύ κοντά στο 87′ με τον Τσέποβιτς ο οποίος έπειτα από σέντρα του Κακουλλή από τα αριστερά έκανε την προβολή από πολύ κοντά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Εθνικού. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη φάση της Ομόνοιας στο παιχνίδι αλλά και του τελικού γενικότερα.

Στο 92′ η Ομόνοια είχε άλλη μια κλασσική ευκαιρία με τον Κακουλλή αυτή την φορά, του οποίου το πλάσε από πλάγια στην περιοχή απέκρουσε και έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κίκο (46΄ Παναγιώτου), Σέχου, Λανγκ, Γιούστε, Μπασιρού, Μιξ (90+1 Χαραλάμπους), Λοβέρα (65΄ Κακουλλής), Λοΐζου, Παπουλής (11΄ Χούμποτσαν), Μάταβζ (65΄ Τσέποβιτς)

Εθνικος: Χριστοδούλου, Ιωάννου, Γκόρουπετς, Πηλέας, Ταράσοβς, Άδωνη, Κουντόμπιακ, Άμπραχαμ, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (58΄ Ζάκπα), Ντούρις

Κίτρινες: Λοϊζου/ Βοϊτκόφσκι, Άδωνη, Ζάκπα, Γκόρουπετς

Κόκκινη: Σέχου

Διαιτητής:Marco Di Bello

VAR: Paolo Valeri