HomeApp Push NotificationΑΕΛ: Νίκη στις καθυστερήσεις με λυτρωτή... Τζιάλμα !

ΑΕΛ: Νίκη στις καθυστερήσεις με λυτρωτή… Τζιάλμα !

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα στο στάδιο ‘’Αλφαμέγα’’ στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 22η αγωνιστική στροφή του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ειδικά όμως στα αρχικά στάδια του αγώνα η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι δυσκολευόταν να δημιουργήσει τις σωστές προϋποθέσεις για να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πρεντρέου.

Στο 21ο λεπτό του αγώνα, η φιλοξενούμενη ομάδα του Ακρίτα κατέγραψε ευκαιρία όταν ο Ελ Τζεμιλί έκανε το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο, ο Μούριελ βρισκόταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εύκολα τη μπάλα.

Έξι λεπτά αργότερα, στο 27ο λεπτό του αγώνα ο Ακρίτας είχε και πάλι σουτ, αυτή την φορά εκτός περιοχής με τον Σέχιτς αλλά ήταν άστοχο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν να απειλήσουν και στο 34ο λεπτό όταν Ελ Τζεμιλί εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία της ΑΕΛ.

Παρά το καλό δεκάλεπτο αυτό του Ακρίτα, η ΑΕΛ ήταν αυτή η οποία κατάφερε να προηγηθεί. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζιάλμα στο 37΄ο Τεϊσέιρα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Μάλιστα, το σύνολο του Τσέντομιρ Γιανέφσκι λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 42ο λεπτό. Ο Κοντινέλα έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Μπεραχίνο να κάνει το εν κινήσει σουτ το οποίο όμως ήταν άστοχο με την μπάλα να περνά άουτ.

Το 1-0 υπέρ της ομάδας της Λεμεσού ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Ακρίτας μπήκε ‘’ορεξάτος’’ και προσπάθησε να πιέσει τους γηπεδούχους. Το πλάνο του είχε επιτυχία αφού μετά από φάση διαρκείας, ο Κλεμέντε με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 63’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και στην μεγάλη ανατροπή όταν ο Τόρες έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Μούριελ αποσόβησε τον κίνδυνο.

Η ΑΕΛ ‘’απάντησε’’ στο 86’ όταν είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Κατσανίκλιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή αλλά ο Σιλβέστρος δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ότι δεν κατάφερε στο 86′ ωστόσο το κατάφερε στο 90+4′ η ΑΕΛ.

Μετά από παρέμβαση του VAR και εξέταση στο onfield review δόθηκε πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ για παράβαση εντός περιοχής του Σαραβάνια πάνω στον Τεϊσέιρα. Ο Τζιάλμα ανέλαβε την εκτέλεση και στο στο 90+4′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-1 και δίνοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Μπεραχίνο (59΄Ρομό) Παπαφώτης (81΄Κολιάς) Παντελή, Τσέρνιχ (81΄ Ντεβέστ) Μιλιντσεάνου (81΄Σιλβέστρος) Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Κοντινέλα.

Ακρίτας: Περντρέου, Φοφανά, Κονέ (44΄Εράσο) Ελ Τζεμίλι, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Γαβριήλ (90΄Φουριέλ) Σέχιτς, Τόρες (90΄Αμντουσαλάμοφ) Σαραβάνια, Πικής (44΄Λόπες/92΄Πογκέν)

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Ανδρέου Π. Ανδρέας