HomeΔΙΕΘΝΗΣτα προημιτελικά η Παραγουάη

Στα προημιτελικά η Παραγουάη

Η Παραγουάη προκρίθηκε τα ξημερώματα της Παρασκευής στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ Αλμιρόν, που πέτυχε ένα γκολ και μία ασίστ, η «αλμπιρόχα» νίκησε 2-0 τη Χιλή και είναι πλέον στη δεύτερη θέση του 1ου ομίλου, προσπερνώντας τους Χιλιανούς και όντας στο -1 από την πρωτοπόρο Αργεντινή.

Ο Αλμιρόν της Νιούκαστλ «έφτιαξε» αρχικά το γκολ του Σάμου, ο οποίος με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, ενώ στο 58′ σκόραρε με πέναλτι για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Αυτό ήταν το τρίτο του γκολ με τη φανέλα με το εθνόσημο.

Εξάλλου, η Ουρουγουάη νίκησε άνετα την κακή Βολιβία 2-0 για την τέταρτη αγωνιστική του ομίλου, έφτασε στους 4 βαθμούς και έκανε βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά, αφήνοντας τους Βολιβιανούς χωρίς πόντο και εκτός συνέχειας.

Οι Ουρουγουανοί μπήκαν δυνατά και έκλεισαν στα καρέ τους αντιπάλους τους, δημιουργώντας σταθερά κινδύνους στην εστία του Λάμπε και μένοντας ελάχιστα εκτεθειμένοι στις αντεπιθέσεις των Βολιβιανών. Ο Καβάνι τρεις φορές στο 21’, στο 24’ και στο 28’ έχασε ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στο 36’ στην καταπληκτική κεφαλιά του Σουάρες ο Λάμπε έδιωξε σε κόρνερ. Τελικά, στο 40’ μετά το γύρισμα του Ντερασκαέτα, ο Κιντέρος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της «σελέστε».

Οι παίκτες του Οσκαρ Ταβάρες ξεκίνησαν δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Καβάνι και Μπενανκούρ, ενώ είχαν και δύο καλές φάσεις με τους Καβάνι και Σουάρες, απειλώντας συνεχώς την αντίπαλο τους.

Στο 80’ ο Καβάνι δέχτηκε την καταπληκτική μπαλιά του Τόρες και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 για το 52ο τέρμα του με τους 15 φορές νικητές της διοργάνωσης. Η «σελέστε» δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες για τρίτο γκολ με την ποιότητα των ποδοσφαιριστών της και είχε και δοκάρι με τον Βίνια στο 85’. Οι Βολιβιανοί προσπάθησαν να απειλήσουν χωρίς επιτυχία, με τον Μάξι Γκόμες να χάνει μια απίστευτη ευκαιρία σε κενή εστία στις καθυστερήσεις.