HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣπουδαίο «διπλό» με ανατροπή για την Πάφο!

Σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή για την Πάφο!

Η Πάφος νίκησε με ανατροπή 2-1 την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» για την 6η αγωνιστική. Με 7 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η ΕΝΠ λόγω αποβολής των Μεντί στο 71′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Σαμ στις καθυστερήσεις μέσω VAR και του Γιαντζούκοβιτς.

Η ΕΝΠ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ανδρέου να ανοίγει το σκορ στο 29′ της αναμέτρησης κόντρα στην Πάφο. Στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν 7 ευκαιρίες όμως καμία δεν ήταν αρκετή για να… νικηθεί ο Αντεμπάγιο που διατήρησε το μηδέν παθητικό. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου για την ομάδα του Παραλιμνίου.

Στο β’ ημίχρονο η Πάφος άσκησε περισσότερη πίεση στην εστία της ΕΝΠ και κατάφερε να φέρει τα… κάτω-πάνω. Στο 75′ ο Ζάζα έκανε τη σέντρα και ο Ζάιρο με κεφαλιά έκανε το 1-1, ενώ στο 88′ ο Ζάζα έκανε το γύρισμα ασίστ και ο Γκολντάρ με αριστερό πλασέ έκανε το 1-2!

ΕΝΠ (Γκούτμαν): Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους, Μαυρουδής (72′ Μιλίτσεβιτς), Σαμπού (68′ Σαμ), Γκότλιεβ, Κράινζ, Φλίτερ (46′ Μεντί), Ανδρέου (79′ Γιαντσούκοβιτς), Χούγκενχουρτ, Χαραλάμπους (68′ Έντσον).

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Ιωάννου, Μπάρι, Κοσμάς, Κοτσώνης.

Πάφος FC (Kαρσέδο): Μιχαήλ, Κορέια (90+4′ Λουκάσεν), Γκολντάρ, Μπουκαμίρ, Σίλβα (46′ Ζάιρο), Σούνιτς (70′ Σούνιτς), Γκίνα (70′ Τανλόγκο), Τάνκοβιτς, Νατέλ (46′ Τζάτζα), Μπρούνο, Άντερσον.

Στον πάγκο: Ίβουσιτς, Παπαδούδης, Πηλέας, Ναμ, Ποντέλο, Ηλία.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Αντωνίου Μενέλαος
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας