HomeSliderΣπουδαίο διπλό και επιστροφή στις νίκες για τη Νέα Σαλαμίνα !

Σπουδαίο διπλό και επιστροφή στις νίκες για τη Νέα Σαλαμίνα !

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας του Ολυμπιακού για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας. Το γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν οι Ντορεγκαράι και Κλίμοβτις.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και ειδικότερα στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου γκολ, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Με το πέρας του πρώτου 15λεπτου, η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας ανέβασε την απόδοσή της, είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, ειδικά στον χώρο του κέντρου, αλλά δεν κατάφερε ούτε αυτή να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή φάση στον αγώνα, όταν μετά από αντεπίθεση, ο Κα έκανε την προσποίηση αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη συνέχισε να «πατάει» καλύτερα στο γήπεδο, ήταν πιο κινητική και επιθετική και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Στο 44ο λεπτό του αγώνα, και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φελίπε από τα δεξιά, ο Ντορεγκαράι νίκησε στον αέρα τον Νάνι, έκανε την κεφαλιά, και η μπάλα αφού χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, επέστρεψε στον Αργεντινό επιθετικό ο οποίος με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίκτυα για το 0-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έψαξε από νωρίς το γκολ της ισοφάρισης και μόλις στο 49ο λεπτό κατέγραψε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Ψύχας με ατομική προσπάθεια, πέρασε από τρεις παίκτες και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και στρώθηκε στον Χέντρικς ο οποίος πλάσαρε από κοντά αλλά ο Μελίσσας αποσόβησε τον κίνδυνο για τη Νέα Σαλαμίνα.

Στο 69ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα δημιούργησε μια καλή προϋπόθεση για να απειλήσει όταν ο Τσίκο  με ωραία ενέργεια από αριστερά και γύρισμα βρήκε τον Ντιακιτέ που έκανε το σουτ, αλλά μπάλα κατέληξε σε σώματα αμυνομένων.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 81’ όταν μετά από κόρνερ του Ψύχα, η μπάλα έφτασε στον Ντεσιρέ που από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Η Νέα Σαλαμίνα ωστόσο, «τέλειωσε» ουσιαστικά το παιχνίδι στο 90’ όταν πέτυχε και 2ο γκολ αυτή την φορά με τον Κλίμοβιτς ο οποίος πλάσαρε εύκολα για το 2-0 μετά από ασσίστ του Λέουκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς (46’Ψύχας), Γκεριέρ, Κα (46’Κορομά), Ντόσις, Πεχλιβάνης (63’Ντεσιρέ), Χέντρικς (72’Σάλι), Νάνι, Κυριάκου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο (80’Μποτεάκ), Μάντζεκ, Φράγκος (63’Μαργκάσα), Ντορεγκαράι (80’Κλίμοβιτς), Οφόρι, Τιάγκο (63’Μιγκελίτο), Φελίπε (89’Λέουκο), Ντιακιτέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντεσιρέ / Ντορεγκαράι, Ντιακιτέ, Τιάγκο, Τολεμές.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος