HomeApp Push NotificationΣπουδαίο διπλό για τον Απόλλωνα μέσα στην ''ΑΡΕΝΑ''

Σπουδαίο διπλό για τον Απόλλωνα μέσα στην ”ΑΡΕΝΑ”

Ο Απόλλωνας, επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, πέτυχε για την ομάδα της Λεμεσού ο Ίλιεφ στο 37ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΑΕΚ κατάφερε να απειλήσει νωρίς και πιο συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό.  Ο Ροσάλες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πήγε στα σώματα αμυνομένων και στην επαναφορά ο Γιάκολις έκανε το πλασέ με τον Γιοβάνοβιτς όμως να μπλοκάρει.

Στο 5ο λεπτό, ο Λέδες έκανε ένα φάουλ στον Χάμπο το οποίο αρχικά δεν σφυρίχτηκε αλλά έπειτα από παρέμβαση του VAR ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν σχετικά καλός με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εκδηλώσουν επιθέσεις. Στο 20ο λεπτό, ο Βα μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια έφτασε στην περιοχή όπου έδωσε στον Κολ, το σουτ ωστόσο του Αργεντινού δεν βρήκε στόχο.

Στο 33ο λεπτό, η ΑΕΚ απείλησε ξανά όταν ο Πέρε Πονς έκανε την πισινή κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ‘’ανάγκασε’’ τον Γιοβάνοβιτς να πραγματοποιήσει μια πολύ δύσκολη και εντυπωσιακή επέμβαση. Στην επαναφορά της μπάλας, ο Άλτμαν έκανε την κεφαλιά,  ωστόσο και πάλι ο Σέρβος τερματοφύλακας είπε ‘’όχι’’.

Τέσσερα λεπτά μετά την συγκεκριμένη φάση, ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί. Στο 37ο λεπτό ο Χάμπος με εξαιρετική σέντρα ‘’σημάδεψε’’ τον Ίλιεφ μέσα στην περιοχή και ο Βούλγαρος με πισινή κεφαλιά νίκησε τον Πίριτς για το 1-0, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, μόλις στο 47ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Γιάκολις ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Απόλλωνας, κατέγραψε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 55ο λεπτό όταν ο Ουάρντα πραγματοποίησε το σουτ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς.

Οι ‘’γαλάζιοι’’ απείλησαν ξανά στο 61’ όταν μετά από εξαιρετική κάθετη του Χάμπου στον Βα, ο Ανγκολέζος έκανε την πάσα στον Κολ, του οποίου όμως το σουτ από το ύψος της περιοχής ήταν κακό. Η ΑΕΚ ‘’απάντησε’’ στις ευκαιρίες στο 68ο λεπτό όταν ο Όιερ έκανε την πισινή κεφαλιά μέσα από την περιοχή με τον Γιοβάνοβιτς να είναι τοποθετημένος και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι καλός και στο 85’ ο Απόλλωνας είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και δεύτερο γκολ. Ο Πίττας έφυγε στο τετ α τετ με τον Πίριτς και θέλοντας να σιγουρέψει το γκολ έδωσε στον Ουάρντα, ωστόσο η πάσα του ήταν δυνατή και Πίριτς μπλόκαρε τη μπάλα.

Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε κάποιο άλλο αξιοσημείωτο γεγονός, πέραν των αποβολών των Χέντι και Τόμοβιτς στο 90+7 και 90+9 αντίστοιχα. Ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον αμυντικό της ΑΕΚ με επακόλουθο να υπάρξει ‘’σύρραξη’’, που είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθούν αμφότεροι με απευθείας κόκκινη.

Ο Απόλλωνας πήρε εν τέλει ένα σημαντικό διπλό, ενώ από την άλλη, η ΑΕΚ έμεινε στους τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (79′ Γκρόμοφ), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Λέντες, Φαράζ (86′ Ναούμ), Πονς, Γιάκολις (62′ Σανχούρχο), Άλτμαν (62′ Νίκολιτς), Τρισκόφσκι (62′ Λόπες).

Απόλλων (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Χαμάς, Ίλιεφ (72′ Nτιγκινί), Κολ (90’+4 Χέντι), Χ. Κυριάκου (87΄Σαχάρ), Ουάρντα (87′ Χουσαΐν), Βα (72′ Σπόλιαριτς), Πίττας.

Σκόρερ: – / Ίλιεφ 37′

Κίτρινες: Ροσάλες, Τόμοβιτς / Πίττας, Γιοβάνοβιτς, Βα, X. Κυριάκου, Αντόνε

Αποβολές: Λέντες 8′, Τόμοβτις 90+9′ / Χέντι 90 +7′

Στάδιο: «ΑΕΚ Αρένα».

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης.

Α’ Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης.