HomeApp Push NotificationΣπουδαίο διπλό για την Καρμιώτισσα

Σπουδαίο διπλό για την Καρμιώτισσα

Η Καρμιώτισσα επικράτησε με 2-0 του Ακρίτα Χλώρακας στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στροφής του πρωταθλήματος. Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα των Πολεμιδιών έφτασε τους 23 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και μόλις στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Καρίμ Λουκίλι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών της εστίας του Ακρίτα για το 0-1.

Μετά το γκολ, ο Ακρίτας είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να καταφέρει να γίνει ουσιαστικά απειλητικός. Μάλιστα, στο 25ο λεπτό του αγώνα, μετά από κόρνερ της Καρμιώτισσας ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR στο On – Field Review για να εξετάσει πιθανό πέναλτι εναντίον του Ακρίτα και πιο συγκεκριμένα για χέρι μέσα στην περιοχή.

Το πέναλτι εν τέλει δόθηκε και ο Ελ Αλουχί στο 26ο λεπτό ευστόχησε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 31ο λεπτό, ο Ακρίτας κατέγραψε την πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα. Ο Τόρες βρέθηκε στο σε τετ α τετ με τον Κνόμπλοχ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της ομάδας των Πολεμιδιών κατάφερε ανα αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με καλή φάση υπέρ του Ακρίτα όταν μετά από  σέντρα του Ελ Τζεμίλι, ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε  δίπλα από το δοκάρι. Η Καρμιώτισσα ‘’απάντησε’’ στις ευκαιρίες όταν στο 53 όταν ο Κουλιμπαλί βρέθηκε απέναντι από τον Πρεντρέου αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση.

Στο 65’ η Καρμιώτισσα κατάφερε να σκοράρει όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Λουκίλι έστειλε την μπάλα προς την εστία, ωστόσο πριν αυτή καταφέρει να περάσει την γραμμή, ο Κουλιμπαλί, παρενέβη ενώ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 71ο λεπτό ο Ακρίτας είχε ευκαιρία όταν ο Πικής έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας. Τρία λεπτά αργότερα, στο 74ο λεπτό και πάλι ο Τόρες βρέθηκε απέναντι από τον Κνόμπλοχ ωστόσο και πάλι ‘’είπε όχι’’ ο γκολκίπερ της Καρμιώτισσας.

Aπό εκεί και πέρα, η Καρμιώτισσα διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και πήρε εν τέλει τη νίκη.

Ακρίτας: Περντρέου, Πάουγκεϊν, Σαραβάνια, Μεντίμορετς, Σέχιτς, Κονέ (29΄Ντραμέ) Άμπραχαμ (69΄Αραούχο) Γαβριήλ (79΄Ζουνίνιο) Δημοσθένους (29΄Ελ Τζεμίλι) Λόπες (69΄Πικής) Τόρες

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ντραμέ, Φοφανά Φαούριελ, Πικής, Καραγιάννης, Κλεμέντε, Καρπίνα, Αραούχο, Αμντουσαλάμοφ, Εράσο.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Κουλιμπαλί, (73΄Οικονομίδης) Ελ Αλουχί, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Τζανακάκης, Αγγελή, Μήτσο, Ντούρις, Καστανιάγκα, Λουκίλι (82΄Ανδρονίκου)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λούκοφ, Τάντι, Σελούτσκα, Ποντστάφσκι, Ανδρονίκου, Οικονομίδης, Νεοφύτου

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης