HomeApp Push NotificationΣπουδαίο ''διπλό'' επί της ΑΕΛ και επιστροφή στις νίκες για Ανόρθωση

Σπουδαίο ”διπλό” επί της ΑΕΛ και επιστροφή στις νίκες για Ανόρθωση

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ μέσα στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σπουδαία νίκη από βαθμολογική άποψη καθώς και από ψυχολογική αφού η ”Μ. Κυρία” επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα σε ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά θέλοντας να επιβάλουν η καθεμιά τον δικό της ρυθμό εξού και ο αρκετά καλός ρυθμός του αγώνα στα πρώτα στάδια.

Στο 12ο λεπτό η ΑΕΛ κατέγραψε την πρώτη της τελική προσπάθεια όταν μετά από σέντρα του Φραντζή από δεξιά, ο Κάσα έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση απείλησε και αυτή όταν Κορέια έκανε την σέντρα από αριστερά, ωστόσο η κεφαλιά του Νινγκά ήταν άστοχη.

Η Ανόρθωση είχε την ”ελαφριά” υπεροχή στον αγώνα ωστόσο σιγά – σιγά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει προς τα τελικά στάδια του ημιχρόνου. Παρά το γεγονός αυτό, στο 44′ η ομάδα του Τσίτσκο Μουνιόθ κατάφερε να προηγηθεί. Ο Κίκο με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Γουαρίς από αριστερά ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Νινγκά που με κοντινό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μούριελ για το 1-0!

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα,η ΑΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά αποφασισμένη να αλλάξει την εικόνα της και να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 52′ πήγε να δημιουργήσει μια καλή ευκαιρία μετά από ατομική προσπάθεια του Κάσα και γύρισμα, ωστόσο το σουτ στην κίνηση του Κατσανίκλιτς, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο.

Στο 65ο λεπτό η ΑΕΛ είχε δοκάρι όταν μετά από ωραία ενέργεια του Κατσανίκλιτς και πάσα από δεξιά, ο Μιραλάς έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατλέηξε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω.

Προς τα τελικά στάδια του αγώνα και παρά την προσπάθεια της ΑΕΛ η Ανόρθωση ήταν αυτή που κατέγραψε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Χρυσοστόμου και Νιγκά όμως να αστοχούν και το 1-0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής (87’Παντελή), Τεσέιρα, Μπάστο, Μεντόγιεβιτς (63’Μιλιντσεάνου), Κάσα (63’Μιραλάς), Μπεραχίνο, Μακρής (46’Σις), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (63΄Σίλβα).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Μπαϊσίνιο, Αντωνίου (80’Αμπαρτζουμιάν), Κίκο (61’Χρυσοστόμου), Σαμπό, Αρτυματάς (71’Φερέιρα), Κορέια (71’Χριστοφή), Γουαρίς (61’Ουάρντα), Νινγκά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνίου, Χαρογιάν.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Κώστα Ροβέρτος