HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΣπουδαίο διπλό - Χτύπησε στο τέλος η ΑΕΛ

Σπουδαίο διπλό – Χτύπησε στο τέλος η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το «Αμμόχωστος – Επιστροφή», όπου επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 με τέρματα που σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις.

Η λεμεσιανή ομάδα έφτασε στους 12 βαθμούς, όμως έμεινε στην 7η θέση καθώς υστερεί της Ομόνοιας στην ισοβαθμία, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν προτελευταίοι (3).

Η ομάδα της Αμμοχώστου ξεκίνησε επιθετικά και επιδίωξε το γρήγορο γκολ, όμως φάνηκε άτυχη σε δύο μεγάλες φάσεις μέσα σε ένα τρίλεπτο, καθώς τα δοκάρια ήταν «σύμμαχοι» του Μπράγκα σε ισάριθμες προσπάθειες του Βέλλιου.

Συγκεκριμένα, στο 9ο λεπτό ο Ελλαδίτης έπιασε κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 11’ το σκηνικό επαναλήφθηκε σε εκτέλεση φάουλ από τον Νάρσινγκ και νέα κεφαλιά του Βέλλιου στο αριστερό δοκάρι.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ισοζύγισαν το παιχνίδι και ήταν πιο επικίνδυνοι προς το τέλος του ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ καταγράφηκε στο 39’, όταν ο Μακρής πλάσαρε από ευνοϊκή θέση, όμως ο Λέτσιακς έδιωξε σε κόρνερ.

Με την εκτέλεσή του ο Μεγιάδο αστόχησε σε κεφαλιά, ενώ στο 42’ ο Σινγκ αστόχησε σε σουτ έξω από την περιοχή.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και τα λάθη στην τελική πάσα εκατέρωθεν λειτούργησαν αποτρεπτικά στη δημιουργία ευκαιριών στο πρώτο τέταρτο. Η λεμεσιανή ομάδα απείλησε στο 63’ με συρτό σουτ του Μάμα, όμως ο Μελίσσας έδιωξε και η φάση τελείωσε καθώς ο Μακρής πήρε την μπάλα, όμως ήταν εκτεθειμένος.

Οι αλλαγές που έκαναν οι Τσέντομιρ Γιανέφσκι και Κρις Κόουλμαν δεν διαφοροποίησαν το σκηνικό, καθώς ήταν εμφανής η αδυναμία των δύο ομάδων να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε και στο 80’ ο Τοκού αστόχησε σε βολέ από το ύψος της περιοχής, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βέλλιος αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Στο 84’ ο Λεσοβόι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Όλο το… ζουμί ήταν οι καθυστερήσεις, διάστημα που η ΑΕΛ χτύπησε εις διπλούν. Ο Μάμας άνοιξε το σκορ με πλασέ στο 90’+2 και ο Ρομπέρτα σημείωσε το 2-0 στο επόμενο λεπτό μετά από ασταθή απόκρουση του Μελίσσα σε σουτ του Τοκού.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (72’ Λέουκο), Τόμοβιτς (86’ Αζεβέδο), Μιχαήλ, Λέτσιακς, Νάρσινγκ (66’ Μπαχάσα), Μιγκελίτο (72’ Μαυρουδής), Φερνάντες, Γκμπελέ, Μπεχαράνο, Βέλλιος.

ΑΕΛ: Μπράγκα, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Ιμανισίμουε, Μεγιάδο, Μάμας, Ζαχαρίου (70’ Τοκού), Λεσοβόι (94’ Κοσταντίνι), Σινγκ, Μακρής (70’ Ρομπέρτα).

Σκόρερ: 90’+2 Μάμας, 90’+3 Ρομπέρτα

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Γκμπελέ (3η)/Λεσοβόι, Μάμας (3η), Μεγιάδο