HomeSliderΣπουδαία νίκη με ανατροπή για την Νέα Σαλαμίνα !

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Νέα Σαλαμίνα !

Ερμής Αραδίππου και Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου, ‘’διασταυρώσαν τα ξίφη’’ τους στο Στάδιο ‘’Αμμόχωστος’’ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας με 2-1 χάρις σε γκολ των Σιαθά και Βάγκνερ ενώ για τον Ερμή είχε σκοράρει ο Ρουσιάς, με το γκολ του οποίου προηγήθηκε προσωρινά.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Ερμής ήταν αρκετά καλύτερος από την Νέα Σαλαμίνα, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του αυτή.

Στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν αρκετά αργός χωρίς να υπάρξει κάποια κλασσική ευκαιρία από τις δύο ομάδες.

Στο 24ο λεπτό με τον Ρουσία ο Ερμής πήγε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη γκολ, το σουτ του όμως δεν βρήκε στόχο αφού χτύπησε σε σώματα αμυνομένων.

Μερικά λεπτά μετά προσπάθησε ξανά με τα σουτ των Μέιρα και Καραγκούνη με του πρώτου όμως να μην βρίσκει στόχο και του δεύτερου να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας.

Πριν τα πρώτα 40 λεπτά, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα του Ερμή, απείλησε ξανά με κεφαλιά, του Ντίας αυτή την φορά αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο.

Η Νέα Σαλαμίνα, 1 λεπτό πριν την συμπλήρωση των 45’ λεπτών είχε την καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Βάγκνερ να πιάνει μια πολύ καλή κεφαλιά, αλλά να βρίσκει σε πλήρη ετοιμότητα τον τερματοφύλακα του Ερμή ο οποίος πραγματοποίησε μια πολύ καλή απόκρουση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο με το πρώτο. Είχε αρκετές φάσεις, τρία γκολ και ανατροπή !

Στο 61’ ο Ρουσίας σκοράρει από κοντά για το 1-0 μετά από ασσίστ του Κύπρου.

Η Νέα Σαλαμίνα όμως στο 78’ είχε την απάντηση με τον Σιαθά να κάνει το 1-1 με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Μπρενό.

Στο 84’ μάλιστα, η Νέα Σαλαμίνα ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τον Βάγκνερ να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Καϊκέ και να στέλνει την μπάλα στα δύκτια για το 2-1.