HomeApp Push NotificationΣπουδαία νίκη με ανατροπή για τη Νέα Σαλαμίνα !

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τη Νέα Σαλαμίνα !

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα Χλώρακας στο ”Στέλιος Κυριακίδης” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε στην πολύ σημαντική αυτή νίκη μέσω… ανατροπής χάρις στα γκολ των Ντιακιτέ και Τιάγκο.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πρώτιστο σκοπό τους να προστατέψουν τα μετώπισθεν και παράλληλα να ”αναγνωρίσουν” τον αντίπαλό τους, εξού και το γεγονός ότι ο ρυθμός του αγώνα ήτνα σχετικά ”πεσμένος”.

Στο 10′ η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με το σουτ του Ντορεγκαράι εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, με τον Ακρίτα στο 33ο λεπτό να είναι αυτός ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με την κεφαλιά του Ελ Τζεμίλι έπειτα από σέντρα του Σέχιτς.

Μάλιστα η ομάδα της Χλώρακας είχε και δοκάρι στο 40ο λεπτό μετά σέντρα-σουτ του Σέχιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51ο λεπτό ο Ακρίτας κέρδισε πέναλτι σε πτώση του Κόρατς από σπρώξιμο του Μαντζεκ. Στο 52ο ο Άμπραχαμ εκτέλεσε το πέναλτι με τον Μελισσά ωστόσο να αποκρούει.

Τρία λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα είχε ευκαιρία με τον Τσίκο που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να φεύγει εκτός. Ο Ακρίτας απάντησε στις ευκαιρίες στο 66′ με τον Σέχτις αλλά η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που κατάφερε να βρει δίκτυα και να ισοφαρίσει.

Στο 78ο λεπτό και μετά από πάσα του Τσίκο στον Ντιακιτέ από τα δεξιά, ο τελευταίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 87ο λεπτό ο Ακρίτας απείλησε εκ νέου με την κεφαλιά του Ντραμέ ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είπαν την τελευτάια λέξη !

Τιάγκο και Μιγκελίτο συνδυάστηκαν, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και στον Ντορεγκαράι που έκανε την προβολή, ο Πρεντέου απέκρουσε ασταθώς, και στην επαναφορά ο Τιάγκο από κοντά σκόραρε για το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΚΡΙΤΑΣ:  Περντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ (71′ Εράσο), Σέχιτς, Καραγιάννης, Αραούχο (71′ Ραμίρες).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελισσάς, Σεργίου (82′ Λέουκο), Άδωνη, Τσίκο, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (59 Μιγκελίτο), Ντορεγκαράι, Οφόρι, Φελίπε (59΄ Τιάγκο), Ντιακιτέ, Καρλίτος (46΄ Μαργκάσα).

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Κουμή Δημήτρης
AVAR: Αντωνίου Μενέλαος