HomeSliderΣπουδαίο «διπλό» του Ολυμπιακού

Σπουδαίο «διπλό» του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ερμή με 1-0 σε αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Το δεύτερο τρίποντο για την ομάδα της πρωτεύουσας ήρθε χάρις σε τέρμα του Φαν Κέσελ (79’). Ο αγώνας στο στάδιο «N. Papas Group Αμμόχωστος – Επιστροφή» ήταν αρκετά καλός, με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους πιο απαιτητικούς στα πρώτα λεπτά και τους «μαυροπράσινους» να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια. Το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και να απειλήσει. Μέχρι το ημίωρο δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, όμως δεν τις αξιοποίησε και σταδιακά ο Ερμής ισορρόπησε το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά καταγράφηκαν οι δύο καλύτερες φάσεις του πρώτου μέρους. Ο Ερμής «άγγιξε» το γκολ στο 39’, όμως ο Χολτ σούταρε πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση. Τρία λεπτά αργότερα ο Καϊκέ απογειώθηκε και έδιωξε την μπάλα σε κεφαλιά του Σαμπίνια και κάπως έτσι οι δύο ομάδες έφυγαν για την ανάπαυλα ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, είχε κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας και έψαχνε τρόπο για να απειλήσει. Ωστόσο, οι περισσότερες προσπάθειες των παικτών του χαλούσαν στην τελική πάσα. Στον αντίποδα ο Ερμής αρκείτο σε παθητικό ρόλο, όμως με την πάροδο του χρόνου ανέβασε στροφές. Η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου βελτιώθηκε μεσοεπιθετικά και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Με σωστή ανάπτυξη έβγαινε σε οργανωμένες επιθέσεις και επιζητούσε το γκολ, όμως οι παίκτες του ήταν άστοχοι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε θέση οδηγού, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 79ο λεπτό. Ο Φαν Κέσελ αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Γκουστάβο, μπήκε αποφασιστικά και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση του αγώνα και με τους παίκτες του Ερμή να μένουν από δυνάμεις κράτησαν το πολύτιμο 1-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ταυτότητα του αγώνα

Ερμής: Καϊκέ, Αλαμπρίτης (55’ Γαβριήλ), Σάντο, Χολτ, Δημητρίου (68’ Βαλλιάνος), Κυριακίδης, Πέδρο, Ντίας, Μέιρα, Ραφίνια (46’ Κονέ), Ρουσιάς.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Νάνι, Ανδρέου, Σαμπίνια, Μανρίκε, Κυριάκου, Σαντάνα (85’ Γαρουφαλιάς), Γκουστάβο, Σαλί (67’ Κα), Ζαχαρίου (80’ Χάνι), Φαν Κέσελ.

Σκόρερ: 79’ Φαν Κέσελ

Κίτρινες: Μέιρα/ Μιχαήλ