HomeSliderΣπουδαίο διπλό για τη Νέα Σαλαμίνα

Σπουδαίο διπλό για τη Νέα Σαλαμίνα

Σπουδαία νίκη πήρε η Νέα Σαλαμίνα καθώς κέρδισε χθες βράδυ στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Καρμιώτισσα με 1-0 και την ξεπέρασε στην βαθμολογία. Ο Οσέι ήταν ο σκόρερ της αναμέτρησης από το 5’ που χάρισε και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς για την Βαρωσιώτικη ομάδα. Η Καρμιώτισσα είχε φάσεις για να πετύχει τέρμα κυρίως στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου αλλά ο τερματοφύλακας των «ερυθρολεύκων» Ρόμπερτ Βεσελόφσκι δήλωσε παρών εκεί και όπου χρειάστηκε.

Με το καλημέρα στο παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα πήρε κεφάλι στο σκορ, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία. Ο Οσέι έδωσε όμορφα την μπάλα στον Βάγκνερ ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κυριάκιδη και προτίμησε αντί να τελειώσει την φάση να ξαναδώσει την μπάλα στον Οσέι που ακολούθησε την φάση ο οποίος με πλασέ την έστειλε στα δίκτυα. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε ν’ αντιδράσει στο γρήγορο τέρμα που δέχθηκε, έχοντας την μπάλα στην κατοχή της αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνη κατάσταση. Αντίθετα η Νέα Σλαμίνα έχοντας το μομέντουμ υπέρ της λόγω του τέρματος, έκλεισε τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην εστία της και προσπαθούσε ορθά να βγει στην αντεπίθεση και να πετύχει δεύτερο τέρμα. Μάλιστα θα μπορούσε να το κάνει σε δύο περιπτώσεις τουλάχιστον. Στο 22΄ο Βάγκνερ έκλεψε την μπάλα και από πλάγια έκανε το διαγώνιο σουτ αναγκάζοντας τον Κυριακίδη να διώξει την μπάλα πολύ δύσκολα. Στο 34’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» όταν στο γύρισμα του Κονφέ ο Ντανίλο από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και την έστειλε πολύ ψηλά πάνω από την εστία.

Η εικόνα στην επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετική καθώς η Καρμιώτισσα μπήκε πολύ δυνατά με στόχο να φτάσει στο τέρμα της ισοφάρισης και μέσα σε τέσσερα λεπτά δημιούργησε ισάριθμες ευκαιρίες. Στο 52’ δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία όταν ο Ίσμαϊλ Σάσι βρέθηκε σε καλή θέση έπιασε το σουτ αλλά ο Βεσελόφσκι πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.

Στο αμεσως επόμενο λεπτό ο Ρομό έκανε το σουτ αλλά ο Βεσελόφσκι απόκρουσε την μπάλα. Στο 54’ ήταν η σειρά του Ρέινολντ να μην μπορεί να πετύχει το τέρμα. Ο μέσος της Καρμιώτισσας από πολύ κοντά έκανε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων την απόκρουσε εντυπωσιακά. Στο επόμενο λεπτό ο Ομάρ Σάσι από πολύ κοντά έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι αμυντικού και έφυγε σε κόρνερ. Η Νέα Σαλαμίνα αφού ξεπέρασε ανώδυνα την πίεση που εξάσκησε η γηπεδούχος ομάδα κράτησε περισσότερο την μπάλα. και θα μπορούσε στο 69’ να πετύχει το τέρμα αν το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε ο Οσέι έβρισκε στόχο. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε προς το τέλος του αγώνα να πιέσει και να βρει το τέρμα αλλά δεν τα κατάφερε.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Χριστοφή (70’ Μπαρκάν), Ευσταθίου (70’ Μαλεκκίδης), Μπαράνοφ, Πέρεζ, Ρέινολντς, Χρίστου (46’ Νεοφύτου), Ι. Σάσι, Μ. Σάσι (82’ Καπαρτής), Χατζηβασίλης (82’ Πολύζος) , Ρομό

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (61’ Παύλου), Νικολάου, Αντιόλο, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Οσέι (90’+3’ Καλογήρου), Κονφέ, Ντανίλο, Κρεάν (61’ Βινίσιους), Βάγκνερ (82’ Σιαθάς)

Κίτρινες: Χρίστου (3η), Νεοφύτου, Πέρεζ (3η), Μαλεκκίδης (3η)/Βάγκνερ, Σιαθάς, Νικολάου