HomeSliderΣούπερ... Φαμπιάνο και πρώτος τίτλος!

Σούπερ… Φαμπιάνο και πρώτος τίτλος!

Η Ομόνοια άρχισε τη νέα σεζόν με κεκτημένη ταχύτητα από την περσινή. Κατέκτησε το Σούπερ Καπ για 17η φορά στην ιστορία της, καθώς επικράτησε της Ανόρθωσης με 3-2 στα πέναλτι, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε τρία πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» και… έβαψε πράσινο τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Τσέποβιτς (13’) και Χρυσοστόμου (44’).

Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έδωσαν γρήγορο ρυθμό. Με την πάροδο του χρόνου οι «πράσινοι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να ανοίξουν διαδρόμους για να απειλήσουν.

Το συγκρότημα του Μπεργκ βρέθηκε σε θέση οδηγού στην πρώτη του οργανωμένη επίθεση. Ήταν το 13ο λεπτό όταν ο Χαραλάμπους έβγαλε έξυπνη πάσα στον Μποτεάκ, ο οποίος έδωσε ασίστ στον Τσέποβιτς που βρήκε στόχο με σουτ εξ επαφής. Η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και είχε διπλή ευκαιρία με τον Λάφερτι δύο λεπτά αργότερα.

Στη συνέχεια η Ομόνοια ήταν καλύτερη και πιο επικίνδυνη, ενώ η Ανόρθωση προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Έτσι, δημιουργήθηκαν μερικές καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όμως η ετοιμότητα των Φαμπιάνο και Λόρια, σε συνδυασμό με την αστοχία εκατέρωθεν διατηρούσαν το σκορ στο 1-0. Ωστόσο, στην εκπνοή του ημιχρόνου (44’) ήρθε η ισοφάριση. Ο Χρυσοστόμου βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας και σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα ακριβείας του Αμπαρτζουμιάν.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και το σκηνικό μεταφέρθηκε στο χώρο του κέντρου, με τις προσωπικές μονομαχίες να κυριαρχούν και τις καλές φάσεις να εκλείπουν. Φάνηκε, επίσης, ότι τόσο η Ομόνοια όσο και η Ανόρθωση δεν είναι ακόμα έτοιμες, με τις απουσίες να δίνουν «άλλοθι» για τη γενική τους εικόνα.

Ενδεικτικό της μετριότητας του αγώνα είναι το γεγονός ότι η πιο αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 89ο λεπτό, με το σουτ του Λανγκ μέσα από την περιοχή να σταματά σε αμυνόμενο.

Μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι, όπου «μίλησε» η κλάση του Φαμπιάνο. Ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσε τις εκτελέσεις των Καλτσά, Αβραάμ και Λάφερτι, ενώ νικήθηκε από τους Χουσμπάουερ και Χριστοφή. Στον αντίποδα ο Λόρια απέκρουσε την εκτέλεση του Γκόμεθ, ενώ ο Λέτσιακς αστόχησε, όμως οι Τσέποβιτς, Μποτεάκ και Κακουλλής ευστόχησαν.

Ταυτότητα του αγώνα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Χαραλάμπους (69’ Ψάλτης), Γκόμεθ, Μποτεάκ, Παπουλής (77’ Σάββα), Ντούρις (77’ Κακουλλής), Τσέποβιτς.

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια , Αντωνιάδης, Κορρέα, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Χρυσοστόμου (77’ Αβραάμ), Ρουσιάς (61’ Χριστοφή), Ντέλετιτς (65’ Καλτσάς), Λάφερτι.

Σκόρερ: 13’ Τσέποβιτς/ 44’ Χρυσοστόμου

Κίτρινες: Τσέποβιτς/ Κορρέα, Λάφερτι, Ιωάννου, Λόρια

Κόκκινες:

Διαιτητές: Τιμόθεος Χριστοφή (Μιχάλης Σωτηρίου, Παύλος Γεωργίου), VAR: Βασίλης Δημητρίου, AVAR: Νίκος Εγγλέζου