HomeΔΙΕΘΝΗΣώθηκε από νέα γκέλα ο ΠΑΟΚ

Σώθηκε από νέα γκέλα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στην Τούμπα, σε ένα ματς που αν το VAR στο 67′ είχε πει στον Τζοβάρα ότι ο Μάτος έκανε πέναλτι στον Στάρτζεον στο 68′ και με το σκορ στο 1-0, μπορεί να είχε άλλη τροπή και αποτέλεσμα. Έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν οι Κρητικοί και στις καθυστερήσεις δέχθηκαν δύο γκολ από τον Σφιντέρσκι.

O ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικά στο ματς. Ο ΟΦΗ αρκετά φοβισμένος. Στο 3′ ο Τσόλακ νικήθηκε από τον Βάτερμαν εξ επαφής. Και στο 4′ ο Μάτος με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του ΟΦΗ. Και στο 8′ άνοιξε το σκορ. Ζίβκοβιτς και Ελ Καντουρί έπαιξαν ωραία το 1-2, ο δεύτερος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό πλασέ έκανε το 1-0. Ο ΠΑΟΚ βρήκε γρήγορα το γκολ, αλλά στη συνέχεια… έσβησε! Ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανέβηκε και με τον Νέιρα στο 20′ απείλησε με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει. Ένα λεπτό μετά ο Ναμπί έστειλε άουτ την μπάλα με βολέ που επιχείρησε από πλάγια θέση. Ο Ναμπί είχε και δοκάρι στο 36′, στην τελευταία καλή στιγμή του ματς στα πρώτα 45 λεπτά.

Οι Κρητικοί ανέβηκαν πολύ στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο. Και άρχισαν να απειλούν. Ένα σουτ του Ναμπί ήταν αδύναμο και δεν δυσκόλεψε τον Ζίβκοβιτς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ενώ στο 67′ ο Τζοβάρας σε πρώτο χρόνο και το VAR σε δεύτερο, δεν είδαν το πέναλτι που κάνει ο Μάτος στον Στάρτζεον και δεν έδωσαν την παράβαση και την ευκαιρία στον ΟΦΗ να ισοφαρίσει! O OΦΗ… κατασκήνωσε έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ στο τελευταίο 20λεπτο και απείλησε με τον Γιάννου στο 79′ να αδειάζει δύο αντιπάλους και να σουτάρει, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει. Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 81′, με κεφαλιά του Σελίμοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ζίβκοβιτς είχε απάντηση και στο σουοτ του Ναμπί στο 82′. Τελικά το γκολ το πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο 90′. Σε κόρνερ του Γιαννούλη, ο Σφιντέρσκι έσπρωξε τον προσωπικό του αντίπαλο στα… όρια του επιτρεπτού και με κεφαλιά έκανε το 2-0 και “καθάρισε” το ματς για την ομάδα του. Ο ΟΦΗ… τα παράτησε και με τον Τζόλη ο ΠΑΟΚ είχε και δοκάρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με τον Σφιντέρσκι ένα λεπτό μετά, έκανε και το 3-0, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μάτος(74′ Τζόλης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Πέλκας(74′ Λύρατζης), Α. Ζίβκοβιτς(83′ Εσίτι), Τσόλακ(81′ Σφιντέρσκι)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Μαρινάκης(72′ Γιάννου), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης(72′ Λυμπεράκης), Στάικος(48′ Στάρτζεον), Νέιρα, Μεγιάδο, Ναμπί, Σαρδινέρο