HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣόου Ντουράντ και προβάδισμα για τους Νετς

Σόου Ντουράντ και προβάδισμα για τους Νετς

Ένας φανταστικός Κέβιν Ντουράντ οδήγησε τους Νετς στη νίκη επί των Μπακς στον 5ο ημιτελικό της Ανατολής δίδοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 3-2. Η εμφάνιση του Ντουράντ ανάγκασε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δηλώσει πως ο Κέβιν είναι ο καλύτερος παίκτης στην πλανήτη αυτή τη στιγμή.

Οι Νετς του Μπρούκλιν κέρδισαν με τους Μπακς του Μιλγουόκι με 114-108. Ο Ντουράντ που αγωνίστηκε και στα 48 λεπτά του παιχνιδιού είχε 49 πόντους (12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 13/16 βολές), 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος με τουλάχιστον 45 πόντους, 15 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε αγώνα για τα πλέι οφ.

Για τους Μπακς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε και πάλι μεγάλη εμφάνιση, όμως ήταν και ο μοιραίος της ομάδας του καθώς έχασε την μπάλα από τον Ντουράντ στα 15.6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν στο 109-107 υπέρ των Νετς. Ο Γιάννης είχε 34 πόντους (12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/7 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 4 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής (03:30) στο «Fiserv Forum», με το Μιλγουόκι να χρειάζεται τη νίκη ώστε να οδηγήσει τη σειρά σε έβδομο και τελευταίο παιχνίδι τα ξημερώματα της Κυριακής (03:30) στο «Barclays Center».