HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΣοκ στην πρεμιέρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σοκ στην πρεμιέρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σοκ στην πρεμιέρα της στη φετινή σεζόν για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία γνώρισε την ήττα με 3-1 μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» από την Κρίσταλ Πάλας.

Στο 7ο λεπτό μόλις, ο Σλουπ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τάουνσεντ με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-1. Στο 14’ ο Ζαχά παραλίγο να κλέψει από τον Ντε Χέα μετά από γύρισμα του Λίντελεφ, ενώ στο 20’ ο Γκουαΐτα μπλόκαρε το σουτ του Πογκμπά.

Στο 22’ το όμορφο φαλτσαριστό σουτ του ΜακΤόμινεϊ, πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 45+1’ ο Αγιού ζάλισε στην περιοχή τον ΜακΤόμινεϊ κι έκανε το σουτ αλλά ο Ντε Χέα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 51’ ο Γκουαΐτα έδιωξε νέο σουτ του Πογκμπά, ενώ στο 54’ το γύρισμα του Τάουνσεντ κόντραρε στον Πογκμπά και πέρασε λίγο έξω. Στο 60ο λεπτό ο Γκρίνγουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία μες κεφαλιά και στο 67’ ο Αγιού άργησε να περάσει στον Ζαχά που σκόραρε τελικά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 68’ μετά από κόρνερ και κεφαλιά του ΜακΤόμινεϊ, ο Λίντελεφ δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά από κοντά, ενώ στην κόντρα ο Αγιού από ιδανικό σημείο έκανε το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Λίντελεφ και τον Άτκινσον να δίνει το πέναλτι μετά από χρήση του VAR.

Ο Αγιού εκτέλεσε στη γωνία αλλά ο Ντε Χέα τον «ψάρεψε» και απέκρουσε το πέναλτι κι όμως ο Άτκινσον είδε πάλι το VAR κι έδωσε επανάληψη! Αυτή τη φορά το πέναλτι εκτέλεσε ο Ζαχά που έκανε το 0-2.

Στο 80ο λεπτό ο Φοσού Μενσά σέντρα από δεξιά, η άμυνα της Πάλας δεν μπόρεσε να διώξει και ο Φαν ντε Μπεκ με πλασέ από δεξιά έκανε το 1-2. Όμως στο 85ο λεπτό ο Ζαχά γύρισε πανέμορφα στην περιοχή με τον Λίντελεφ στην πλάτη και με σουτ έκανε το 1-3.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Σο, Μαγκουάιρ, Φοσού Μενσά (81’ Ιγκαλό_, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά (67’ Φαν ντε Μπεκ), Φερνάντες, Τζέιμς (46’ Γκρίνγουντ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Σακό, Μίτσελ, Σλουπ (75’ Εζέ), ΜακΚάρθι (88’ Μιλιβόγιεβιτς), ΜακΆρθουρ, Τάουνσεντ, Ζαχά, Αγιού (81’ Μπατσουαγί)