HomeSliderΣκωτία - Ουγγαρία 0-1: Ο Τσόμποτ στο 100' κράτησε ζωντανούς τους Ούγγρους για τα νοκ-άουτ

Σκωτία – Ουγγαρία 0-1: Ο Τσόμποτ στο 100′ κράτησε ζωντανούς τους Ούγγρους για τα νοκ-άουτ

Η Ουγγαρία πήρε το ματς στο τέλος χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Τσόμποτ στο 100′ και έμεινε ζωντανή για την πρόκριση στους “16” του Euro 2024, στέλνοντας τους Σκωτσέζους σπίτι. Ανησυχία στους Μαγυάρους για τον Βάργκα που αποχώρησε με καλυμμένο το φορείο.

Η Ουγγαρία πήρε το τρίποντο στο φινάλε κόντρα στη Σκωτία (1-0) χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Τσόμποτ στο 100′, μετά από ασίστ του Σάλαϊ σε ένα συναρπαστικό φιλάνε.

Το ματς πέρασε σε δεύτερη μοίρα στο 69ο λεπτό, καθώς ο Βάργκα έπεσε στο χορτάρι μετά από χτύπημα του Γκαν και έμεινε για λίγο αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε εκτός με το φορείο καλυμμένο από τους συμπαίκτες του.

Οι Ούγγροι έμειναν ζωντανοί για την πρόκριση στους “16” και περιμένουν να δουν αν θα είναι στις τέσσερις καλύτερες τρίτες, με τους Σκωτσέζους να τερματίζουν την πορεία τους στο τουρνουά.

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος

Το πρώτο μέρος του αγώνα είναι από αυτά του τουρνουά που θα ξεχαστούν γρήγορα. Η Σκωτία δεν είχε καμία τελική στον στόχο, ενώ η Ουγγαρία μόλις πέντε χωρίς να γίνει απειλητική στα καρέ του Γκαν.

Στο όγδοο λεπτό το μακρινό σουτ του Μπόλα εξουδετερώθηκε από τον κίπερ της Σκωτίας, ενώ στο 35′ ο Σάλαϊ δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνάει άουτ. Η καλύτερη στιγμή των Μαγυάρων ήταν στο 41ο λεπτό. Ο Σόμποζλαϊ εκτέλεσε ένα φάουλ προς το αριστερό δοκάρι, όπου πετάχτηκε ο Όρμπαν και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ωστόσο αν είχε σκοράρει ο σκόρερ της Λειψίας το πιθανότερο ήταν το γκολ να ακυρωνόταν για οφσάιντ.

Το ματς πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω του τραυματισμού του Γκαν, ο Τσόμποτ το καθάρισε στο τέλος

Το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο αργό μοτίβο και στο δεύτερο μέρος. Οι Σκωτσέζοι είχαν την κατοχή αλλά έγιναν ελάχιστα απειλητικοί στα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη τελική έγινε στο 49ο λεπτό με τον Σάλαϊ, αλλά ο Γκαν την ήλεγχε την πορεία της.

Η πρώτη τελική των Σκωτσέζων στο ματς ήταν στο 53ο λεπτό με το σουτ που επιχείρησε ο Τσε Άνταμς να περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Γκουλάτσι.

Στο 64ο λεπτό οι Ούγγροι απείλησαν από μια στατική φάση με την κεφαλιά του Ντάρνταϊ η οποία πέρασε άουτ. Από το 69ο λεπτό και μέχρι το 90′ πέρασε σε δεύτερη μοίρα, μετά τον τραυματισμό του Βάργκα που αποχώρησε με το φορείο καλυμμένο από τον αγωνιστικό χώρο. Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Ούγγρος μέσος διαφεύγε τον κίνδυνο.

Στο φινάλε όμως απέκτησε μια άγρια ομορφιά το ματς και οι Ούγγροι το πήραν στο τέλος με τον Τσόμποτ.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σκωτία: Γκαν, ΜακΚένα, Χάνλεϊ, Χέντρι, Ράλστον, Ρόμπερτσον, ΜακΓκιν, Γκίλμουρ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς.

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα, Στίλες, Σέφερ, Κέρκεζ, Σαλάι, Σομποσλάι, Βάργκα.