HomeApp Push NotificationΣκόρπισε την Κόστα Ρίκα με επτά γκολ και έστειλε… μήνυμα η Ισπανία!

Σκόρπισε την Κόστα Ρίκα με επτά γκολ και έστειλε… μήνυμα η Ισπανία!

Η Ισπανία ήταν απολαυστική και ασταμάτητη, κράτησε στις μηδέν τελικές την αδύναμη Κόστα Ρίκα και τη διέλυσε με 7-0, στέλνοντας μήνυμα πως στο Μουντιάλ είναι έτοιμη για πολύ μεγάλα πράγματα!

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-3-3 κατέβασε την Ισπανία ο Λουίς Ενρίκε. Ο Σιμόν στην εστία και οι Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα στην τετράδα της άμυνας. Τριάδα στον άξονα οι Μπουσκέτς, Γκάβι, Πέδρι, με τους Φεράν Τορές, Ασένσιο στα εξτρέμ και ο Όλμο στην κορυφή της επίθεσης.

Με 5-4-1 κατέβασε την Κόστα Ρίκα ο Λουίς Φερνάντο Σουάρες. Ο Νάβας στην εστία, με τους Μαρτίνες, Φούλερ, Κάλβο, Ντουάρτε, Οβιέδο αποτελούν την αμυντική πεντάδα. Δύο χαφ οι Τεγέδα, Μπόρχες, με τους Μπένετ, Κάμπελ στα πλάγια και τον Κοντρέρας σε ρόλο φορ.

Το ματς
Η Ισπανία μπήκε με φόρα στο ματς και έφτιαχνε τη μια φάση μετά την άλλη. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Πέδρι έκανε την σέντρα, ο Όλμο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν ο Ντάνι Όλμο έκανε υπέροχη ντρίμπλα πάνω σε έναν αντίπαλο και σκόραρε με λόμπα για το 1-0. Από εκεί και πέρα, οι Ισπανοί είχαν πάρει τον αέρα στους Κοσταρικανούς και απειλούσαν συνεχώς την εστία του Κέιλορ Νάβας.

Στο 21ο λεπτό είχαμε και δεύτερο γκολ για τους Ίβηρες, με τον Άλμπα να κάνει ένα υπέροχο γύρισμα και ο Ασένσιο με σουτ στην κίνηση να γράφει το 2-0 για την ομάδα του. Το 3-0 δεν άργησε όταν η Ισπανία κέρδισε πέναλτι στο 29’ για πάτημα του Ντουάρτε στον Άλμπα. Δυο λεπτά αργότερα ο Φεράν Τόρες εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα. Μάλιστα, μετά από το 1934 η Ισπανία πέτυχε τρία τέρματα σε πρώτο ημίχρονο σε αγώνα Μουντιάλ!

Τα λεπτά περνούσαν, με τους Ισπανούς να απειλούν, η Κόστα Ρίκα έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα (3-0).