HomeΔΙΕΘΝΗΣκόραρε και… έληξε η Σεβίλλη, όρθια απέναντι στη Βιγιαρεάλ

Σκόραρε και… έληξε η Σεβίλλη, όρθια απέναντι στη Βιγιαρεάλ

Όρθια στο «Θεράμικα» η Σεβίλλη με… buzzer beater! Με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Ζουλιέν Λουπετέγι πήρε τον βαθμό απέναντι στη Βιγιαρεάλ, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να χάνει μέσα από τα χέρια της το τρίποντο και να είναι 7η και στο +1 από την Μπιλμπάο.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, που έφτιαξαν αρκετές φάσεις, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Μόλις στο 4’ ο Φόιτ απείλησε αλλά ο Μπόνο κράτησε ανέπαφη την εστία του, με τον Τσουκουέζε να απειλεί και αυτός με τη σειρά του μετά από 7 λεπτά. Στο 37’ ήταν η σειρά του Πάου Τόρες να έχει τελική, αλλά ο Μπόνο κράτησε το μηδέν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να σκοράρουν.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν το ματς και να πιέζουν, φώναξαν για πέναλτι στο 49’ και πέντε λεπτά αργότερα σκόραραν αλλά το αυτογκόλ του Κούντε δεν μέτρησε τελικά μετά την εξέταση του VAR καθώς υπήρξε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Τα λεπτά περνούσαν, το ματς άρχισε να σκληραίνει με τη Σεβίλλη να έχει την καλύτερή της φάση στο 84’ όταν το σουτ του Ράφα Μιρ σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, δύο λεπτά αργότερα ο Λο Σέλσο ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει, να δώσει προβάδισμα στην Βιγιαρεάλ, η οποία έμοιαζε αγκαλιά με τη νίκη.

Ωστόσο, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούντε ήταν εκεί για να ισοφαρίσει και να… τεζάρει την Βιγιαρεάλ, γράφοντας το τελικό 1-1.