HomeΔΙΕΘΝΗΣκόνταψε και στο Νιούκαστλ η Λίβερπουλ

Σκόνταψε και στο Νιούκαστλ η Λίβερπουλ

Νέα γκέλα για τη Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα, αφού μετά την ισοπαλία με τη Γουέστ Μπρομ σκόνταψε και στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» (0-0) κόντρα στη Νιουκάστλ.

Η ομάδα του Κλοπ ήταν ανώτεροι, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά είχε την ατυχία να πέσει πάνω στον τερματοφύλακα Ντάρλοου που ήταν κορυφαίος για την ομάδα του. Πλέον οι «κόκκινοι» έχουν 33 βαθμούς και δίνουν την ευκαιρία στη Γιουνάιτεντ αν κερδίσει την πρωτοχρονιά την Άστον Βίλα να τους πιάσει στην κορυφή.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήταν για τη Νιουκάστλ, όταν στο 13’ ο Γουίλσον πάτησε περιοχή, αλλά επέλεξε αντί να γυρίσει την μπάλα στο πέναλτι να εκτελέσει από πλάγια θέση με αποτέλεσμα να νικηθεί από τον Άλισον που είχε κλείσει σωστά τη γωνιά του.

Η απάντηση από τους «κόκκινους» ήρθε στο 25’ όταν ο Αλεξάντερ-Άρνολντ βρέθηκε σε θές φορ, αλλά έδειξε να αιφνιδιάζεται χωρίς να καταφέρει να τελειώσει τη φάση από πλεονεκτική θέση, κάτι που δεν έκανε ούτε ο Σαλάχ στο 35’ που είδε τον Ντάρλοου να τον νικάει στο τετ α τετ.

Οι «κόκκινοι» τα βρήκαν σκούρα με την τακτική που επέλεξαν οι «καρακάξες» με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τρυπήσουν τους χώρους και να απειλήσουν. Στην επανάληψη, η ομάδα του Κλοπ έφυγε γρήγορα στην κόντρα στο 66’ αλλά το τελείωμα του Σαλάχ έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φιρμίνιο έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει εστία αν και ο Ντάρλοου ήταν εξουδετερωμένος.

Πάντως η Νιουκάστλ έδειξε ότι μπορεί να ξεράνει τη Λίβερπουλ, αλλά ο Άλισον αντέδρασε σωστά και έβγαλε δύσκολα την κεφαλιά του Κλαρκ.

Από την πλευρά του ήρωας για τη Νιουκάστλ ήταν και ο Ντάρλοου που στο 89’ έκανε την απόκρουση του ματς, όταν μετά από κόρνερ ο Μανέ πήρε την κεφαλιά, αλλά είδε τον αντίπαλο πορτιέρε να σώζει στη γραμμή. Αναλυτικά η 16η αγωνιστική:

Δευτέρα 28/12

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 1-1 (58’ Ζαχά – 83’ Μπαρνς)

Τσέλσι-Άστον Βίλα 1-1 (34’ Ζιρού – 51’ Ελ Γκάζι)

Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι (αναβλήθηκε)

Τρίτη 29/12

Μπράιτον-Άρσεναλ 0-1 (66′ Λακαζέτ)

Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (32′ Μι)

Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 0-0

Γουέστ Μπρομ-Λιντς 0-5 (9′ αυτ. Σόγερς, 31′ Αλιόσκι, 36′ Χάρισον, 40′ Ροντρίγκο Μορένο, 72′ Ραφίνια)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουλβς 1-0 (93′ Ράσφορντ)