HomeΟΜΑΔΕΣΚαρμιώτισσαΣημαντική νίκη της Καρμιώτισσας επί της Δόξας

Σημαντική νίκη της Καρμιώτισσας επί της Δόξας

Η Καρμιώτισσα επικράτησε της Δόξας με 3-1 στο ”Στέλιος Κυριακίδης” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Δόξα έμεινε από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο όταν στο 5′ ο τερματοφύλακας της ομάδας της Κατωκοπιάς, Αλέξανδρος Αντωνίου κτύπησε τη μπάλα με το χέρι του εκτός περιοχής και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 8′ η Καρμιώτισσα είχε δοκάρι από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη, ωστόσο, η Δόξα αν και με πάικτη λιγότερα ”πατούσε” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πιο επιθετική.

Παρά το γεγονός αυτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι για μαρκάρισμα του Ασαντέ στον Τσουκαλά. Ο Θεοδώρου εκτέλεσε στο 30, ωστόσο, ο Κυριάκου απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Καρμιώτισσα κατάφερε από νωρίς να προηγηθεί. Στο 50′ ο Ντούμπια εκτέλεσε το φάουλ από τη δεξιά πλευρά και Ρόσι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 66ο λεπτό μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Θεοδώρου ο οποίος έκανε το 2-0. Η Δόξα κατάφερε να μειώσει σχετικά νωρίς, όταν ο Ασαντέ με συρτό δυνατό σουτ έκανε το 2-1.

Παρά τις προσπάθειες της ομάδας της Κατωκοπιάς η Καρμιώτισσα σκόραρε και τρίτη φορά όταν στο 88′ ο Κατσαντώνης μετά από διώξιμο της μπάλας από τον Κυριάκου, έγινε αποδέκτης της μπάλας και στην επαναφορά έστειλε τα μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Γκραντινάρου, Αγγελή, Πάβλοβετς, Κοβάσεβιτς (82′ Ματθαίου), Μαλόνε (46′ Ψύχας), Τσουκαλάς (75′ Νεοφύτου), Ντούμπια, Θεοδώρου, Κατσαντώνης, Ρόσι.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, X. Κυριάκου (60′ Ναμπί), Προβυδάκης, Βελκόφσκι (71′ Μέσκα), Πούριτς (71′ Τάντι), Αντωνιάδης, Φοφανά, Τρούγιτς, Αλσεούς (71′ Τραϊτσέφσκι), Χάνι (7′ Π. Κυριάκου), Ασάντε.

Σκόρερ: Ρόσι 50′, Θεοδώρου 66′, Κατσαντώνης 88′ / Ασάντε 77′

Κίτρινες: Πάβλοβετς, Ψύχας / Αλσέους, Τρούγιτς, Μέσκα

Αποβολές: – / 5′ Αντωνίου

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος