HomeSliderΣηκώνει μπόι στην Ευρώπη

Σηκώνει μπόι στην Ευρώπη

Το πρώτο της βαθμό στους ομίλους του Γιούροπα Λιγκ εξασφάλισε η Ομόνοια η οποία έμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Η ομάδα του Χένινγκ Μπέργκ ήταν πάρα πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε το τέρμα με τον Μποτεάγκ, ενώ στην επανάληψη μπήκε νωθρά με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση. Η Ομόνοια πάντως δεν έδειξε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι φοβήθηκε το παιγνίδι και δεν θα ήταν υπερβολή αν γράφαμε ότι αδικείται από τελικό αποτέλεσμα καθώς είχε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο ΠΑΟΚ μπήκε με αρκετή όρεξη στο γήπεδο θέλοντας να αιφνιδιάσει την Ομόνοια και πολύ νωρίς δημιούργησε και την πρώτη του φάση στο παιγνίδι. Στο 5’ ο Σβαμπ έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή με τον Τσόλακ να κάνει το αδύναμο σουτ με τον Φαμπιάνο να μαζεύει εύκολα την μπάλα. Οι «πράσινοι» σταδιακά άρχισαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη τους ευκαιρία στον αγώνα πέτυχαν το τέρμα. Ο Λέζιακς από αριστερά έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Μποτεάκ που ήταν αμαρκάριστος μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στην συνέχεια ν’ αντιδράσει έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς ουσία. Η Ομόνοια μαεστρικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα και θα μπορούσε μάλιστα να φτάσει σ‘ ένα δεύτερο. Στο 40‘ ο Παπουλής ευνοήθηκε από τις κόντρες και από πλάγια μέσα στην μικρή περιοχή έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του ΠΑΟΚ στην επανάληψη που ευρισκόμενος πίσω στο σκορ μπήκε αποφασισμένος για να πάρει ότι καλύτερο μπορούσε. Συνεχώς ήταν στην αντίπαλη περιοχή δημιουργώντας φάσεις χωρίς ωστόσο να είναι κλασσικές. Χρειάστηκε μάλιστα ένα λάθος του Γκόμεθ στο 56’ για να φέρει το παιγνίδι στα ίσα ο ΠΑΟΚ με τον Μούργκ. Η Ομόνοια δεν τα έβαλε κάτω και έχασε τεράστια ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα όταν σε τετ α τετ του Τζιωνή με τον Ζίφκοβιτς ο τελευταίος έδιωξε την μπάλα με τα πόδια σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα το παιγνίδι δεν είχε καμία καλή φάση με εξαίρεη ένα πέναλτι που έπρεπε να δοθεί για τους «πράσινους» στο 76’ όταν ο Μποτεάκ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μιχαηλίδη.

ΠΑΟΚ: Ζ.Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (62’ Σοάρες), Σβάμπ, Εσίτι (46’ Αουγκούστο), Γιαννούλης, Μουργκ (73’ Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (62’ Σβιτέρσκι), Α.Ζίβκοβιτς (73’ Τζόλης)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμεθ (75’ Κούσουλος), Γκόμες, Τζιωνής, Μποτεάκ (90’+3’ Λοϊζου), Παπουλής (75’ Ασάντε), Ντούρις (75 Κακουλής)

Σκόρερ: 56’ Μουργκ/ 15’ Μποτεάκ

Κίτρινες: Ίνγκασον, Γιαννούλης/ Μποτεάκ, Λανγκ, Παπουλής, Τζιωνής