HomeSlider«Σφύριξε» εξάδα το κόκκινο εξπρές

«Σφύριξε» εξάδα το κόκκινο εξπρές

Την τέταρτη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα η οποία αξιοποίησε την έδρα της κερδίζοντας την Πάφος FC με 2-0. Δεν χρειάστηκε να κάνουν και πολλά πράγματα οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι ήταν αποτελεσματικοί. Σε τρεις τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν δύο τέρματα ενώ στην επανάληψη προτίμησαν την αμυντική τακτική έτσι δημιούργησαν μόνο μία φάση προς το τέλος του αγώνα. Η Παφιακή ομάδα μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας σε όλο τον αγώνα αλλά χωρίς καμία ουσία στο τέλος της ημέρας. Χαρακτηριστικό αυτού το ότι δεν δημιούργησε κλασική ευκαιρία για να φτάσει στο τέρμα παρά το ότι στην επανάληψη το παιχνίδι παιζόταν μόνο στην πλευρά της Νέας Σαλαμίνας.

Δυνατά μπήκε στο αγώνα η φιλοξενούμενη ομάδα που κρατούσε περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία αλλά δεν τα κατάφερε. Η Νέα Σαλαμίνα μετά τα 20 λεπτά ξεκίνησε να βρίσκει τα πατήματα της και να φτάνει μάλιστα σε δύο τέρματα. Αφού πρώτα προειδοποίησε στο 24’ με τον Οσέι (το σουτ που επιχείρησε ανάγκασε τον Ρούτκο να διώξει εντυπωσιακά), ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο επόμενο λεπτό πέτυχε το 1-0. Ο ποδοσφαιριστής των «ερυθρολεύκων» με δυνατό σουτ νίκησε αυτή την φορά τον Ρούτκο και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καμισοκό ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ρούτκο που φέρει ευθύνη καθώς δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας. Η Νέα Σαλαμίνα στην συνέχεια διαχειρίστηκε ορθά το υπέρ της αποτέλεσμα έτσι πήγε στα αποδυτήρια με σοβαρό προβάδισμα.

Όπως ξεκίνησε το α’ ημίχρονο έτσι έγινε και στην επανάληψη. Η Πάφος κρατούσε περισσότερο την μπάλα και γυρόφερνε την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας αλλά αδυνατούσε να γίνει απειλητική. Η γηπεδούχος ομάδα κλείστηκε στην περιοχή της μη αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να γίνουν δημιουργικοί. Παράλληλα προσπαθούσαν να «κτυπήσουν» στην αντεπίθεση αλλά σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο δεν τα κατάφεραν. Ουσιαστικά οι «ερυθρόλευκοι» προτίμησαν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και στο τέλος της ημέρας τα κατάφεραν, πετυχαίνοντας άλλη μία πολύτιμη νίκη που τους έφερε πιο μακριά από την επικίνδυνη θέση και πιο κοντά στην είσοδο για την πρώτη εξάδα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Ντανίλο, Μουστιβάρ, Ντουβεντρού (85’ Βαρέλα), Οσέι, Τσουκαλάς (90’+1’ Ανδρέου), Νικολάου (82’ Σανκό), Χριστοφόρου, Κονφέ

ΠΑΦΟΣ FC: Ρούτκο, Αντωνίου (71’ Ακάλε), Μπεριγκό, Τόρες (71’ Μέρφι), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Πάντσεον (16’ Ράκελς, 46’ Καπράλ), Λελιούκιν (86’ Ανγκούλο)

Σκόρερ: 25’ Οσέι, 30’ Καμισοκό

Κίτρινες: Σεργίου, Τσουκαλάς/ Λελιούκιν, Αντωνίου (3η)