HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν Σήμερα: Τρίλιζα… στα νταμπλ

Σαν Σήμερα: Τρίλιζα… στα νταμπλ

Σαν σήμερα στις 22 Μαΐου ο 1999 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε τρίλιζα στα νταμπλ. Συγκεκριμένα, οι «κόκκινοι διαβόλοι» νίκησαν τη Νιούκαστλ με 2-0 στον 121ο τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας και έγιναν η πρώτη ομάδα που έκανε τρία νταμπλ (πρωτάθλημα και κύπελλο)!

Η συγκεκριμένη σεζόν πάντως ήταν μια από τις πιο επιτυχημένες στην ιστορία της ομάδας, καθώς κατάφερε να κατακτήσει την Πρέμιερ Λιγκ, το Κύπελλο Αγγλίας, αλλά και το Τσάμπιονς Λιγκ! Ο τελικός της Βαρκελώνης κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στο Τσάμπιονς Λιγκ, παραμένει ένα από τα πιο συγκλονιστικά σε εξέλιξη παιχνίδια της ιστορίας του θεσμού, καθώς η Γιουνάιτεντ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα, νικώντας τελικά με 2-1. Η Μάντσεστερ κατάφερε να γίνει η πρώτη Αγγλική ομάδα που κατέκτησε το τρεμπλ (πρωτάθλημα, κύπελλο, Τσάμπιονς Λιγκ), ενώ ο προπονητή Άλεξ Φέργκιουσον απέκτησε τον τίτλο του Σερ για τις υπηρεσίες του στο ποδόσφαιρο. Την ίδια χρονιά η ομάδα του Μάντσεστερ κατέκτησε και το Διηπειρωτικό Κύπελλο, νικώντας την Παλμέιρας μες 1-0 στο Τόκιο.

Τα υπόλοιπα σημαντικά αθλητικά γεγονότα που έγιναν σαν σήμερα:

2012: Πρωταθλητής Ευρώπης

Ο κολυμβητής Άρης Γρηγοριάδης αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής Ευρώπης νικώντας στον τελικό των 100μ. ύπτιο στο Ντέμπρετσεν, με χρόνο 53.86 έναντι 54.06 του 2ου Γερμανού Χέλγκε Μέουβ και 54.14 του 3ου Ισραηλινού Γιάκοβ Τουμάρκιν.

2006: «Έφυγε» ο Γκόρσκι

Πέθανε στα 85 του χρόνια, από καρκίνο σε νοσοκομείο, της Βαρσοβίας ο Πολωνός προπονητής Καζιμίρ Γκόρσκι, γνωστός από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, τον Ολυμπιακό, την Καστοριά και τον Εθνικό. Ήταν προπονητής της Εθνικής Πολωνίας τη χρυσή δεκαετία του ’70 και την οδήγησε στο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Μονάχου το 1972, στην τρίτη θέση στο Μουντιάλ της Γερμανίας το 1974 και στο ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Μόντρεαλ, δύο χρόνια αργότερα.

2005: Πέθανε ο Χένε

Ο διακεκριμένος Γερμανός οδηγός μοτοσικλέτας και αυτοκινήτου Ερνστ Χένε πέθανε σε ηλικία 101 ετών. Μεταξύ του 1928 και του 1937 έκανε 76 παγκόσμια ρεκόρ ταχύτητας στο έδαφος.

2001: Ζήμιωσε η FIFA

Η ISL, η πιο γνωστή εταιρεία σπορτς μάρκετινγκ στον κόσμο, πτώχευσε με χρέος ύψους 300 εκ. δολλαρίων. Η FIFA έχασε 45 εκ. δολλάρια καθώς την περίοδο 1996-97 ανέθεσε στην ISL τα τηλεοπτικά δικαιώματα των Παγκοσμίων Κυπέλλων του 2002 και του 2006, με σκοπό να βρει εμπορικούς σπόνσορες. Η FIFA προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα να βοηθήσει την ISL να ορθοποδήσει.

1999: Νέο ρεκόρ

Η Βούλα Τσιαμήτα του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου έκανε πανελλήνιο ρεκόρ στο τριπλούν με άλμα 14.67μ. στο διεθνές μήτινγκ «Παπαφλέσσεια».

1999: Πρώτη σκόρερ

Η 27χρονη παίκτρια, Μία Χαμ πέτυχε το 108ο της γκολ με την Εθνική ομάδα των ΗΠΑ στο Ορλάντο και έγινε η πρώτη σκόρερ στον κόσμο σε επίπεδο Εθνικών ομάδων.

1990: Μορφή του μποξ

Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής μεσαίων βαρών στο μποξ, Τόμας Ρόκο Μπαλμπόα, γνωστότερος ως Ρόκι Γκρατσιάνο, πέθανε σε ηλικία 68 ετών.

1988: Σπουδαία βολή

Ο Ανατολικογερμανός Ουλφ Τίμερμαν έσπασε το φράγμα των 23 μέτρων στη σφαίρα με 23.06 στο μίτινγκ «Βενιζέλεια» στα Χανιά της Κρήτης.

1977: Έγραψε ιστορία

Με μέση ταχύτητα 188 μιλίων την ώρα η Τζάνετ Γκάθρι έγινε η πρώτη γυναίκα οδηγός που προκρίθηκε στο Indianapolis 500.

1966: Ιστορικό ντεμπούτο

Ο Μπρους ΜακΛάρεν οδήγησε την McLaren M2A στο Γκραν Πρι του Μονακό και σηματοδότησε το ντεμπούτο της ιστορικής ομώνυμης κατασκευάστριας εταιρείας. Ο αγώνας του Πριγκιπάτου σήμανε ακόμα μία αλλαγή εποχής στο πρωτάθλημα της Φόρμουλα, με τους κινητήρες 1500cc να αντικαθίστανται με μέγιστο επιτρεπόμενο κυβισμό 3000cc. Μόλις 4 μονοθέσια συμπλήρωσαν αρκετούς γύρους για να πάρουν κατάταξη, που είναι ο μικρότερος αριθμός στην ιστορία του πρωταθλήματος, με τα τρία εξ αυτών να είναι δίλιτρες BRM P261. Ο Τζάκι Στιούαρτ κατέκτησε τη νίκη, μπροστά από την Ferrari 246 F1-66 του Λορέντζο Μπαντίνι και την έτερη P261 του ομόσταυλου Γκρέιαμ Χιλ. Η 4η και η τελευταία θέση από τους καταταχθέντες οδηγούς κατέληξε στην ιδιωτική BRM του Μπομπ Μποντουράντ.

1949: Πρώτο μετάλλιο

Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ κέρδισε το πρώτο της μετάλλιο (χάλκινο) στο 6ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάχθηκε στο Κάιρο. Η ελληνική ομάδα νίκησε διαδοχικά την Ολλανδία, τον Λίβανο, την Τουρκία και τη Συρία, ενώ έχασε από τη Γαλλία και την Αίγυπτο, η οποία κατέκτησε τον τίτλο αήττητη.