HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα το 2012... ΕΣΠΑΣΑΝ τα χρονόμετρα!

Σαν σήμερα το 2012… ΕΣΠΑΣΑΝ τα χρονόμετρα!

Σαν σήμερα το 2012, η ομάδα σκυταλοδρομίας της Τζαμάικα, με τους Carter, Frater, Blake και Bolt, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 με χρόνο 36.84 καταρρίπτοντας το παγκόσμιο ρεκόρ. Δεύτερη ήταν η ομάδα των ΗΠΑ με 38.12 και τρίτη η ομάδα του Τρινιντάτ & Τομπάγκο με 38.12.

Αναλυτικά το Σαν Σήμερα:

2012: Κυριαρχία

Η Εθνική Γυναικών των ΗΠΑ στο μπάσκετ κατέκτησε για πέμπτη συνεχόμενη φορά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, νικώντας στον τελικό την Γαλλία με 86-50.

1999: Μεταγραφή ρεκόρ

Ο Γρηγόρης Γεωργάτος μετεγγράφηκε στην Ιντερ έναντι του ποσού ύψους 7.000.000 ευρώ, στη μεγαλύτερη μετεγραφή Έλληνα ποδοσφαιριστή στο εξωτερικό μέχρι τότε.

1991: Τιμή σε έναν Σερ

Διεξάχθηκε αγώνας προς τιμήν του Sir Matt Busby στο «Old Trafford», μεταξύ της Manchester United και της ομάδας της Βορείου Ιρλανδίας XI (1-1), τον οποίο παρακολούθησαν 33.000 θεατές. Συγκεντρώθηκε ποσό 250.000 λιρών για τον άνθρωπο που έκανε τους «Κόκκινους Διαβόλους» μεγάλη ποδοσφαιρική δύναμη.

1984: Θρύλος του τζούντο

Ο Ιάπωνας πρωταθλητής του τζούντο Yasuhior Yamashita κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος Αντζελες παρότι αγωνίστηκε τραυματισμένος στο γόνατο από τα προημιτελικά. Πραγματικός θρύλος του τζούντο, ο Yamashita, έμεινε αήττητος για 7 χρόνια επιτυγχάνοντας 198 νίκες.

1984: Τέσσερα χρυσά

Ο Carl Lewis ισοφάρισε το ρεκόρ του Jesse Owens (1936) κερδίζοντας το τέταρτο χρυσό μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ με παγκόσμιο ρεκόρ 37.83 στους Ολυμπιακούς του Λος Αντζελες.

1973: Έφυγε για τη Λανς

Ο Ρομέν Αργυρούδης, ελληνικής καταγωγής Γάλλος επιθετικός του Ολυμπιακού, αντικαταστάθηκε με τον 20χρονο Ρολάν Κουρμπίς και συνέχισε την καριέρα του στη Λανς. Σε δύο χρόνια πέτυχε 22 γκολ σε 50 αγώνες πρωταθλήματος και αποτελούσε ένα ισχυρό και δίδυμο με τον Υβ Τριαντάφυλλο, επίσης εκ Γαλλίας.

1971: Άτυχος…

Ο Βασίλης Παπαγεωργόπουλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. με 10.6 στο 10ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αθλητισμού (ΕΠΑ) που διεξάχθηκει στο Ελσίνκι. Πρώτος τερμάτισε ο Ρώσος Βαλερί Μπορζόφ με 10.3”. Ο Έλληνας πρωταθλητής είδε πολλές φορές την πλάτη του Σοβιετικού, ο οποίος κυριάρχησε σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις από το 1968 έως και το 1976 και θεωρείται ο κορυφαίος Ευρωπαίος σπρίντερ όλων των εποχών.

1965: Έγραψε ιστορία

Η 12χρονη Karen Yvette Muir  έγινε η νεότερη αθλήτρια που έκανε παγκόσμιο ρεκόρ όταν κολύμπησε τις 100 γιάρδες ύπτιο σε 8.7 δευτερόλεπτα στο Blackpool της Αγγλίας.