Σαν σήμερα στον αθλητισμό (31/1)

2014: Ακριβότερη μεταγραφή

Ο διεθνής επιθετικός Κώστας Μήτρογλου μεταγράφηκε από τον Ολυμπιακό στην Φούλαμ έναντι του ποσού των 15.2 εκατ. ευρώ, στην ακριβότερη μεταγραφή Έλληνα ποδοσφαιριστή στην ιστορία.

2011: Κορυφαίος όλων των εποχών

Μετά από ψηφοφορία που διήρκεσε έξι βδομάδες οι οπαδοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέδειξαν τον Ryan Giggs, τον ποδοσφαιριστή με τις περισσότερες εμφανίσεις στην ιστορία της ομάδας, ως τον μεγαλύτερο παίκτη του συλλόγου. Η ψηφοφορία διοργανώθηκε από το Inside United, το επίσημο περιοδικό της ομάδας και το ManUtd.com. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Γάλλος Eric Cantona και την τρίτη ο George Best.

1989: Ρεκόρ πόντων

Δημιουργήθηκε ρεκόρ περισσότερων πόντων από μια ομάδα και σύνολο πόντων σε έναν αγώνα στον αγώνα Loyola Marymount-US International University (181-150).

1987: Σερί τέλος

Ο Adrian Sprott σκόραρε στο 70ο λεπτό του αγώνα για το Κύπελλο Σκοτίας Hamilton – Glasgow Rangers. Ετσι, ο Chris Woods, τερματοφύλακας της Rangers, δέχθηκε γκολ μετά από 1.196 λεπτά, που αποτελεί ρεκόρ για τη Βρετανία. Συγκεκριμένα, κράτησε ανέπαφη την εστία του σε 12 συνεχόμενους αγώνες από τις 29/11/86 μέχρι το εν λόγω παιχνίδι.

1978: Ήταν… σκνίπα!

Κατά τη διάρκεια ενός αγώνα του πρωταθλήματος της Τανζανίας, στο Νταρ Ες Σαλαάμ, ο διαιτητής απέβαλε τον τερματοφύλακα της μιας ομάδας, ο οποίος συμπεριφερόταν παράξενα. Τελικά, διαπίστωσε ότι ήταν μεθυσμένος και μάλιστα έκρυψε ένα μπουκάλι με αλκοόλ πίσω από το δοκάρι!

1971: Προσωπική επίδοση

Ο Βασίλης Γκούμας πέτυχε 41 πόντους στον φιλικό αγώνα εναντίον της Β’ ομάδας της Γερμανίας και η Εθνική μπάσκετ της Ελλάδας νίκησε με 113-68 στο Hagen. Η επίδοση αποτελεί ρεκόρ του Γκούμα, ο οποίος αγωνίστηκε στην Εθνική μέχρι τις 15/6/1975 (Πανευρωπαϊκό στο Βελιγράδι) και πέτυχε  συνολικά 1641 πόντους σε 114 αγώνες.

1934: Όλοι για τον Λόντος

Περίπου 20.000 θεατές παρακολούθησαν τον ελληνικής καταγωγής, Τζιμ Λόντος να κερδίζει τον Joe Savoldi σε αγώνα μιας πτώσης στο Chicago. Ήταν ένας από τους μεγαλύτερους σε προσέλευση αγώνας πυγμαχίας.