HomeSliderΣαν σήμερα στον αθλητισμό (17/2)

Σαν σήμερα στον αθλητισμό (17/2)

2007: Διπλό επίτευγμα

Ο Ελληνικής καταγωγής Αυστραλός πυγμάχος Μιχάλης Κατσίδης κέρδισε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στα ελαφρά βάρη μετά τη νίκη του στον 5ο γύρο επί του Βρετανού Γκράχαμ Ερλ σε αγώνα που έγινε στο Λονδίνο. Ο Κατσίδης έγινε ο πρώτος Αυστραλός που κατέκτησε τίτλο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Πυγμαχίας και ο πρώτος Έλληνας που έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής.

2005: Απεβίωσε ο Σιβόρι

Ο 69χρονος Αργεντινός πρώην ποδοσφαιριστής Ομάρ Σιβόρι έχασε μάχη με τον καρκίνο σε νοσοκομείο του Μπουένος Άιρες. Ως ποδοσφαιριστής έπαιξε στη Ρίβερ Πλέιτ, στη Γιουβέντους και στη Νάπολι, ενώ αγωνίστηκε και στην Εθνική Ιταλίας. Ως προπονητής δούλεψε στην Εθνική Αργεντινής και ακολούθως συνεργάστηκε με την Γιουβέντους ως ανιχνευτής ταλέντων.

1992: Έγραψε ιστορία

Η 39χρονη Raisa Smetanina έγινε η γηραιότερη πρωταθλήτρια και η πρώτη αθλήτρια που κέρδισε μετάλλιο σε 5 συνεχόμενες Χειμερινές Ολυμπιάδες όταν κατέκτησε το χρυσό με την ομάδα της Ρωσίας στα 20 χλμ. σκυταλοδρομία cross-country.

1990: Γκολ για… Γκίνες!

Ο Στιβ Μπολντ της Άρσεναλ σκόραρε στο 15ο δευτερόλεπτο του αγώνα με την Σέφιλντ Γουένστεϊ και κέρδισε μια θέση στο βιβλίο των ρεκόρ Γκίνες.

1982: Άστατος χαρακτήρας

Γεννήθηκε ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός Adriano Leite Ribeiro, ένα από τα μεγάλα αστέρια του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, αλλά ασταθής χαρακτήρας και επιρρεπής στην κακή ζωή.

1968: Μεγάλη επιτυχία

Ο Jean Claude Killy κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια στα 3 αγωνίσματα του αλπικού σκι στη Γκρενόμπλ. Η τριπλή αυτή επιτυχία πραγματοποιήθηκε μια φορά στο παρελθόν (1956) από τον Αυστριακό Toni Sailer.

1963: Γενέθλια…

Γεννήθηκε στο Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης ο Αμερικανός μπασκετμπολίστας Μάικλ Τζόρνταν, ένας από τους κορυφαίους παίκτες όλων των εποχών στο ΝΒΑ.

1924: Ρεκόρ ο… Ταρζάν

Στο Μαϊάμι της Φλόριντα ο κολυμβητής Τζόνι Βαϊσμίλερ κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100 μέτρα ελεύθερο με χρόνο 52 δευτερόλεπτα και 2/5 εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο Βαϊσμίλερ έγινε γνωστός και ως ηθοποιός και ο πρώτος του ρόλος ήταν εκείνος του Ταρζάν.