HomeSliderΣαν σήμερα στον αθλητισμό (12/2)

Σαν σήμερα στον αθλητισμό (12/2)

2013: «Κρέμασε» τη ρακέτα

Η Ολλανδέζα Esther Mary Vergeer ανακοίνωσε την αποχώρησή της από το τένις. Έμεινε παραπληγική όταν ήταν 8 ετών μετά από μία επέμβαση στο νωτιαίο μυελό. Κατά τη διάρκεια της αποκατάστασής της ξεκίνησε να παίζει μπάσκετ (κατέκτησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το 1997 με την Εθνική), βόλεϊ και τένις με αμαξίδιο. Σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο κατέκτησε 42 Grand Slams, 22 πρωταθλήματα και 7 παραολυμπιακά χρυσά μετάλλια. Ήταν το Νο 1 στο τένις από το 1999, ενώ στο ατομικό έμεινε αήττητη από τον Ιανουάριο του 2003 σημειώνοντας ένα σερί 470 νικών.

1998: Εξάκις Ολυμπιονίκης

Ο Νορβηγός Bjorn Daelie έγινε ο πρώτος αθλητής που κέρδισε 6 χρυσά μετάλλια σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες με την πρωτιά του στα 10 χλμ. classical cross-country race στο Ναγκάνο.

1994: Ολυμπιακοί στο Λίλλεχαμερ…

Άρχισαν οι 17οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Λιλλεχάμερ της Νορβηγίας, στους οποίους συμμετείχαν 1.313 αθλητές και 488 αθλήτριες από 67 κράτη σε 61 αγωνίσματα.

1980: … Και στο Λέικ Πλάσιντ

Άρχισαν οι 13οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Λέικ Πλάσιντ των ΗΠΑ, με συμμετοχή 837 αθλητών και 234 αθλητριών από 37 κράτη σε 38 αγωνίσματα.

1954: Μορφή του τένις

Ο Γάλλος τενίστας Pierre Etchebaster αποχώρησε από την ενεργό δράση σε ηλικία 60 ετών. Ήταν πρωταθλητής κόσμου από το 1928 μέχρι το τέλος της καριέρας του.

1908: Ράλι… Οδύσσεια

Έξι αυτοκίνητα από διαφορετικές χώρες ξεκίνησαν τον μακρύτερο αγώνα αυτοκινήτων από τη Νέα Υόρκη μέχρι το Παρίσι. Συγκεκριμένα, κάλυψαν οδικώς τη διαδρομή μέχρι το Σαν Φρανσίσκο, μεταφέρθηκαν με πλοίο μέχρι την Ιαπωνία και τη Ρωσία και συνέχισαν οδικώς μέχρι τη γαλλική πρωτεύουσα. Νικητής, μετά από 88 ημέρες, αναδείχθηκε ο Αμερικανός George Schuster.

1861: Το πρώτο ματς

Διεξάχθηκε ο πρώτος διασυλλογικός αγώνας ποδοσφαίρου στην Αγγλία μεταξύ των ομάδων της Sheffield και της Hallam.