HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Σέντρα… στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση

Σαν σήμερα: Σέντρα… στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση

Σαν σήμερα στις 4 Σεπτεμβρίου το 1955 έγινε η σέντρα του πρώτου αγώνα στην πρώτη διοργάνωση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ομάδων Ευρώπης (σ.σ. μετέπειτα Τσάμπιονς Λιγκ). Η Σπόρτιγκ Λισσαβόνας νίκησε την Παρτιζάν Βελιγραδίου με 3-1.

Η διοργάνωση λοιπόν, αρχικά γνωστή ως Κύπελλο Πρωταθλητριών Ομάδων Ευρώπης (European Champion Clubs’ Cup) ξεκίνησε την ποδοσφαιρική περίοδο 1955–56, έχοντας ένα σύστημα νοκ άουτ δύο αγώνων, όπου οι ομάδες έδιναν έναν αγώνα εντός και έναν εκτός έδρας. Η ομάδα με το μεγαλύτερο αθροιστικά σκορ προκρινόταν στον επόμενο γύρο. Μπορούσαν να συμμετάσχουν μόνο οι σύλλογοι που είχαν κατακτήσει το εθνικό τους πρωτάθλημα, καθώς και ο κάτοχος του κυπέλλου εκείνης της περιόδου. Η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ομάδα που κατέκτησε το τρόπαιο.

Ο τρόπος διεξαγωγής και το όνομα άλλαξαν σε Τσάμπιονς Λιγκ κατά την περίοδο 1992–93 και μετά από αρκετές και ριζοσπαστικές αλλαγές στα χρόνια που μεσολάβησαν.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει κατακτήσει το κύπελλο 15 φορές και είναι η πολυνίκης ομάδα του θεσμού.

Αναλυτικά τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα που έγιναν σαν σήμερα:

2010: Ήττα με προεκτάσεις

Η Ελλάδα ηττήθηκε από την Ισπανία με 80-72 και αποκλείστηκε από το Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Μετά τον αγώνα ο Δημήτρης Διαμαντίδης ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τη «γαλανόλευκη», με την οποία αγωνίστηκε 9 χρόνια έχοντας 126 συμμετοχές και 766 πόντους.

2006: Μεγάλη μορφή

Πέθανε σε ηλικία 64 ετών ο Τζιατσίντο Φακέτι ο κορυφαίος Ιταλός αμυντικός της Ίντερ και της Εθνικής Ιταλίας. Ήταν αρχηγός της «Σκουάντρα Ατζούρα» στον τελικό του Μουντιάλ το 1970 με τη Βραζιλία και συμπλήρωσε 94 συμμετοχές ως διεθνής. Στην Ίντερ αγωνίστηκε 634 φορές και σκόραρε 79 γκολ.

2004: «Έφυγε» ο Φορντ

Πέθανε σε ηλικία 33 ετών σε νοσοκομείο του Μέμφις ο μπασκετμπολίστας Αλφόνσο Φορντ, που έπασχε από λευχαιμία. Το 1996 αγωνίστηκε με την ομάδα του Παπάγου και στη συνέχεια στο Σπόρτιγκ και στο Περιστέρι.

2002: Σερί τέλος…

Η Αργεντινή νίκησε τις ΗΠΑ 87-80 στον τελευταίο αγώνα της Β’ φάσης του Μουντομπάσκετ που διεξάχθηκε στην Ιντιανάπολις. Ήταν η πρώτη ήττα των ΗΠΑ, που από το 1992 μετρούσαν 58 συνεχείς νίκες, με παίκτες του ΝΒΑ στη σύνθεσή τους.

1990: Πρώτη αποβολή

Ο Στιβ Μπρους της Mάντεστερ Γιουνάιτεντ έγινε ο πρώτος παίκτης που αποβλήθηκε στο αγγλικό πρωτάθλημα με βάση το νέο κανόνα του «επαγγελματικού φάουλ» στον αγώνα με την Λούτον.

1971: «Πέταξε» η Γκούζενμπαουερ

Η Αυστριακή Ιλόνα Γκούζενμπαουερ κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στο ύψος με 1.92μ., που κατείχε η Ιολάντα Μπάλας για δέκα χρόνια (16/7/1961) με 1.91μ.

1953: Σπουδαίο ρεκόρ

Οι Νιου Γιορκ Γιάνκις έγιναν η πρώτη ομάδα μπέιζμπολ που κατέκτησαν 5 συνεχόμενα πρωταθλήματα, όπως και ο προπονητής τους Κέισι Στένγκελ.

1949: Ακόμα… παίζουν!

Ο Πάντσο Γκονζάλες και ο Τεντ Σρόντερ έπαιξαν 67 games σε 5 σετ στον μεγαλύτερο σε διάρκεια επαγγελματικό αγώνα τένις.