HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν Σήμερα: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Σούμαχερ

Σαν Σήμερα: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Σούμαχερ

Πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα συνέβησαν σαν σήμερα 12 Οκτωβρίου. Ο Μίκαελ Σουμάχερ αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στην Φόρμουλα 1, απεβίωσε ο ο μεγαλύτερος σταρ του ΝΒΑ, Wilt Chamberlain, για πρώτη φορά στην ιστορία του ποδοσφαίρου διεύθυναν επίσημο αγώνα δυο διαιτητές ενώ ο Larry Bird έκανε ντεμπούτο στο ΝΒΑ με τα χρώματα των Boston Celtics.

Διαβάστε τι έγινε σαν σήμερα:

2003: Πρωταθλητής με ρεκόρ

Ο Michael Schumacher αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στη Formula 1 τερματίζοντας στην 8η θέση στο Grand Prix της Ιαπωνίας. Έτσι, συμπλήρωσε 6 τίτλους και κατέρριψε το ρεκόρ των 5 τίτλων του Juan Manuel Fangio που κρατούσε από το 1957.

1999: Θρύλος του ΝΒΑ

Πέθανε ο μεγαλύτερος σταρ του ΝΒΑ, Wilt Chamberlain, σε ηλικία 63 ετών. Στην καριέρα του πέτυχε πολλά ρεκόρ όπως 100 πόντους σε έναν αγώνα (εναντίον των NY Knicks στις 2/3/1962), 50.4 πόντους μέσο όρο και 48.5 λεπτά ανά αγώνα την περίοδο 1961-62, ενώ συμμετείχε σε 1.045 αγώνες στο ΝΒΑ χωρίς να αποβληθεί ποτέ με 5 φάουλ.

1999: Ιστορικός αγώνας

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ποδοσφαίρου διεύθυναν επίσημο αγώνα δυο διαιτητές. Σαμπντόρια και Μπολόνια συναντήθηκαν στην Γένοβα για το Κύπελλο Ιταλίας και ο κάθε ρέφερι έλεγχε το μισό γήπεδο.

1996: «Έφυγε» ο Lacoste

Πέθανε ο θρυλικός Γάλλος τενίστας Rene Lacoste σε ηλικία 92 ετών. Υιός ενός πλουσίου κατασκευαστή αυτοκινήτων, σχεδίασε το κοντομάνικο μπλουζάκι polo με τον «κροκόδειλο» στο στήθος, από το ψευδώνυμο που είχε όταν ήταν παίκτης.

1994: Έγραψε ιστορία

Ο Ντανιέλ Μπατίστα έγινε ο πρώτος μαύρος ποδοσφαιριστής που έπαιξε στη Εθνική Ελλάδας στον αγώνα με την Φινλανδία (4-0).

1979: Πρώτο τρίποντο

Ο 30χρονος Chris Ford των Boston Celtics πέτυχε το πρώτο τρίποντο του NBA στον αγώνα εναντίον των Houston Rockets στο Boston Garden. Ο κανονισμός του τρίποντου δοκιμάστηκε για πρώτη φορά το 1945 σε αγώνα του NCAA, μεταξύ των ομάδων Columbia και Fordham.

1979: Ντεμπούτο

Ο Larry Bird έκανε ντεμπούτο στο ΝΒΑ με τα χρώματα των Boston Celtics.

1969: Συλλέκτρια τίτλων

Η Sonja Henie έγινε η αθλήτρια με τους περισσότερους τίτλους κερδίζοντας τον δέκατο ατομικό της τίτλο στο καλλιτεχνικό πατινάζ.

1968: Τελετή έναρξης

Άρχισαν οι 19οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Μεξικό, με τη συμμετοχή 5.215 αθλητών και 844 αθλητριών από 112 χώρες σε 18 αθλήματα.