HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα : Παγκόσμιος πρωταθλητής για 4η φορά ο Schumacher

Σαν σήμερα : Παγκόσμιος πρωταθλητής για 4η φορά ο Schumacher

Σαν σήμερα στο Grand Prix της Ουγγαρίας ο Michael Schumacher με την νίκη του ισοφαρίζει σε νίκες τον Alain Prost με 51 νίκες.

Πιο αναλυτικά :

2002: Έσπασε το ρεκόρ

Ο Περικλής Ιακωβάκης κατέρριψε το ρεκόρ του Θανάση Καλογιάννη στα 400μ., που κρατούσε για 15 χρόνια (48.80 από τις 19/7/1987) με χρόνο 48.66 στο μίτινγκ του Λιντς.

2001: Πολυνίκης

Με τη νίκη του στο Grand Prix της Ουγγαρίας ο Michael Schumacher αναδείχθηκε πρωταθλητής στη Formula 1 και ισοφάρισε το ρεκόρ του Alain Prost με 51 νίκες σε Grand Prix και 4 παγκόσμιους τίτλους.

2001: Αργυρό μετάλλιο

Η Κωνσταντίνα Τσιμπονάκου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των 54 κιλών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Νεανίδων που διεξάχθηκε στο Μαρτινί της Ελβετίας. Στον τελικό έχασε από τη Γαλλίδα Βανέσα Γκαμπριέλ.

2001: Πρώτη στον κόσμο

Η Εθνική Εφήβων πόλο της Ελλάδας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κερδίζοντας 8-7 την Κροατία στον τελικό της διοργάνωσης που διεξάχθηκε στην Κωνσταντινούπολη.

1995: Επανήλθε δριμύτερος

Ο Mike Tyson νίκησε τον Peter McNeilly σε 89 δευτερόλεπτα, στον πρώτο αγώνα που έδωσε μετά την αποφυλάκιση του, καθώς εξέτισε ποινή τριών χρόνων για βιασμό.

1993: «Καρέ» επιτυχιών

Ο Sergei Bubka κέρδισε τον τέταρτο συνεχόμενο τίτλο στο επί κοντώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάχθηκε στην Στουτγκάρδη, με άλμα 6.00μ.

1981: Σπουδαία επίδοση

Ο Αμερικανός Renaldo Nehemiah έσπασε το φράγμα των 13 δευτερολέπτων στα 110μ. εμπόδια (12.93) στη Ζυρίχη.

1975: Έγινε τραγούδι!

Το γκράφιτι «O George Davis είναι αθώος» συνόδευσε τους βανδαλισμούς στο γήπεδο κρίκετ του «Headingley» το οποίο σκάφτηκε από οπαδούς του George Davis που ήταν στην φυλακή για ένοπλη ληστεία. Ως αποτέλεσμα, ο αγώνας κρίκετ μεταξύ Μεγάλης Βρετανίας και Αυστραλίας ματαιώθηκε. Τον Μάιο του 1976 ο Davis αφέθηκε ελεύθερος λόγω αμφοβολιών και το σλόγκαν χρησιμοποιήθηκε ως τίτλος για ένα τραγούδι στοάλμπουμ των «Sham 69’s» το 1978. Το συγκρότημα Duran Duran τραγούδησε το 1981 το «George Davis is coming out».

1975: Πέθανε ο Λόντος

Πέθανε στις ΗΠΑ, σε ηλικία 78 ετών ο Χρήστος Θεοφίλου, γνωστός ως Τζιμ Λόντος, παγκόσμιος πρωταθλητής στην πάλη το 1930.

1958: Άνοιξε η αυλαία

Άρχισε το 6ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αθλητισμού (ΕΠΑ) στη Στοκχόλμη, στο οποίο η Γερμανία αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως χωρισμένη.

1909: Ο πρώτος αγώνας

Διεξάχθηκε ο πρώτος αγώνας στην αγωνιστική πίστα της Ιντιανάπολις.