HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Ολυμπιονίκης ο Σπύρος Λούης

Σαν σήμερα: Ολυμπιονίκης ο Σπύρος Λούης

Σήμερα συμπληρώνονται 128 χρόνια από τον άθλο του Σπύρου Λούη στους πρώτους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες, που διεξάχθηκαν το 1896 στην Αθήνα. Ήταν ο πρώτος νικητής του Μαραθωνίου και έγραψε το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του αθλητισμού.

Ας δούμε τα κυριότερα γεγονότα που συνέβησαν στον χώρο του αθλητισμού σαν σήμερα, 29 Μαρτίου:

2010: Απεβίωσε ο Μοσχούς
Πέθανε ο 62χρονος Γιώργος Μοσχούς, πρώτος ξάδερφος του συνονόματου του οδηγού Ράλι και παλιός παίκτης της ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού.

2009: Μπερδέματα…
Η νεοσύστατη ομάδα της Brawn GP εξέπληξε τον χώρο της Φόρμουλα 1 με την κυριαρχία της στο Γκραν Πρι της Αυστραλίας. Η εξαγορασμένη ομάδα της Honda έγραψε ιστορία, με τον Τζένσον Μπάτον να μετουσιώνει την pole position σε νίκη. Ο ομόσταυλός τους, Ρούμπενς Μπεριτσέλο, παρά την κακή του εκκίνηση, εκμεταλλεύτηκε τις ατυχίες άλλων οδηγών και τερμάτισε δεύτερος. Ο Γιάρμο Τρούλι της Toyota οδήγησε, επίσης, καταπληκτικά και τερμάτισε τρίτος, όμως δέχθηκε ποινή επειδή προσπέρασε τον Λουίς Χάμιλτον υπό καθεστώς αυτοκινήτου ασφαλείας και έχασε τη θέση στο βάθρο. Εντούτοις αποδείχθηκε πως ο Χάμιλτον δέχτηκε εσφαλμένα εντολή να αφήσει τη θέση του στον Ιταλό, με τον αγωνιστικό επικεφαλής της McLaren, Ντέιβ Ράιαν, να ψεύδεται στους αγωνοδίκες σχετικά με την πλοκή του συμβάντος. Τελικά ο Χάμιλτον αποκλείστηκε από τα αποτελέσματα του αγώνα, ο Ράιαν απολύθηκε και ο Τρούλι ανέκτησε την τρίτη θέση.

2007: Νεκρός σε επεισόδια
Σε επεισόδια μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στην Παιανία, πριν από τον αγώνα βόλεϊ γυναικών των δύο ομάδων, σκοτώθηκε ο 25χρονος Μιχάλης Φιλόπουλος. Την επόμενη μέρα η Πολιτεία αποφάσισε την αναβολή όλων των αγώνων στα ομαδικά αθλήματα για δύο βδομάδες.

1989: «Πράσινο φως»
Επιτράπηκε η συμμετοχή Ρώσων παικτών στο Αμερικανικό πρωτάθλημα χόκεϊ (NHL).

1988: Πρωταθλητής κόσμου
Ο Lloyd Honeygham έγινε ο πρώτος πυγμάχος στην κατηγορία ελαφρέων βαρών μετά τον Ted «Kid» Lewis (1917) που κατέκτησε παγκόσμιο τίτλο κερδίζοντας με νοκ άουτ στον τρίτο γύρο τον Μεξικανό Jorge Vaca στο Γουέμπλεϊ.

1981: Μαραθώνιος Λονδίνου
Διεξάχθηκε ο πρώτος Μαραθώνιος δρόμος του Λονδίνου. Στις γυναίκες πρώτευσε η Bρετανίδα Joyce Smith (2:29.56), ενώ στους άνδρες μοιράστηκαν την πρώτη θέση ο Aμερικανός Dick Beardsley και ο Νορβηγός Inge Simonsen (2:11.48).

1980: Πρώτη νίκη
Ο Βραζιλιάνος πιλότος Nelson Piquet κέρδισει το πρώτο από τα 23 Γκραν Πρι στο US Grand Prix West. Τις χρονιές 1981, 1983 και 1987 αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.

1979: «Έφυγε» ο Πεντζαρόπουλος
Πέθανε σε ηλικία 52 ετών από καρκίνο, ο παλιός τερματοφύλακας του Πανιωνίου Νίκος Πεντζαρόπουλος. Στην καριέρα του έπαιξε 11 φορές στην Εθνική Ελλάδας, ενώ το καλοκαίρι του 1952 δοκιμάστηκε στην Ίντερ.

1917: Σπουδαίο άλογο
Γεννήθηκε ο «Man O’ War», ένα από τα σημαντικότερα άλογα κούρσας (stallion), σε στάβλο του Λέξινγκτον. Έκανε ντεμπούτο στις 6/6/1919 και 16 μήνες αργότερα αποσύρθηκε με 20 νίκες σε 21 κούρσες.

1896: Ο άθλος του Λούη
Ο Σπύρος Λούης πρώτευσε στον Μαραθώνιο την 5η μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων (10/4 με το Γρηγοριανό ημερολόγιο) καλύπτοντας την απόσταση σε 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα. Κατά την είσοδό του στο Παναθηναϊκό Στάδιο, ο Λούης, μπήκε πρώτος στο Καλλιμάρμαρο και αποθεώθηκε από 80.000 θεατές. Στον Μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων έλαβαν μέρος 16 αθλητές, εκ των οποίων οι 12 ήταν Έλληνες και οι 4 ξένοι. Δεύτερος τερμάτισε ο Χαρίλαος Βασιλάκος με χρόνο 3.06.03’’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σπύρος Λούης αγωνίστηκε χωρίς οποιαδήποτε προετοιμασία. Μάλιστα, συμμετείχε στους Αγώνες από… σπόντα, καθώς κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας εξέπληξε μες την αντοχή του. Ο Συνταγματάρχης Παπαδιαμαντόπουλος, που ήταν διοικητής του, τον έπεισε να δηλώσει συμμετοχή στον Μαραθώνιο. Στον προκαταρκτικό αγώνα, που έγινε στις 25 Μαρτίου, ο Λούης τερμάτισε στην 5η θέση, όμως ο χρόνος του ήταν εκτός του ορίου που τέθηκε. Ωστόσο, έγινε δεκτή η συμμετοχή του στο αγώνισμα μαζί με τον Μασούρη (6ος), λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

1890: Πρώτο χατ-τρικ
Σημειώθηκε το πρώτο χατ-τρικ στο Κύπελλο Αγγλίας από τον William Townley στον αγώνα Blackburn Rovers – Sheffield Wednesday (6-1).