HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Οι γυναίκες της Δανίας στην κορυφή!

Σαν σήμερα: Οι γυναίκες της Δανίας στην κορυφή!

Σαν σήμερα στις 15 Ιουλίου το 1970, η Δανία κατέκτησε το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Γυναικών, κερδίζοντας στον τελικό την Ιταλία με 2-0. Τα υπόλοιπα σημαντικά αθλητικά γεγονότα που έγιναν σαν σήμερα:

2001: Γοργόνες…

Η Εθνική νεανίδων πόλο της Ελλάδας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μάντσεστερ επικρατώντας στον τελικό με 8-6 της Τσεχίας.

1991: Στα «ερυθρόλευκα»

Ο 26χρονος Βασίλης Καραπιάλης μεταγράφηκε από την Λάρισα στον Ολυμπιακό.

1984: Έκλεισε τρίλιζα

Η Χόλις Στέισι κέρδισε το US Women’s Open τουρνουά γκολφ για τρίτη φορά.

1983: Μεγάλη μεταγραφή

Ο Απόλλων Αθηνών απέκτησε από την Αϊντχόφεν τον 32χρονο διεθνή Ολλανδό άσο Ρενέ Βαν Ντε Κέρκοφ, που αγωνίστηκε στα Παγκόσμια Κύπελλα του 1974 και του 1978.

1952: Παραλίγο… Ιταλός

Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Δανία 2-1 στο γήπεδο «Τάμπερε», σε αγώνα του Ολυμπιακού Τουρνουά του Ελσίνκι. Ο Νίκος Πεντζαρόπουλος πραγματοποίησε εκπληκτικές αποκρούσεις και μετά τον αγώνα ο Ιταλός προπονητής Αλφρέντο Φόνι του πρότεινε να μετεγγραφεί στην Ίντερ. Ο Πεντζαρόπουλος πήγε στο Μιλάνο, αγωνίστηκε σε μερικά φιλικά παιχνίδια, όμως μετά από ένα χρόνο επέστρεψε στην Ελλάδα λόγω του ότι ο Πανιώνιος δεν του έδωσε μετεγγραφή.

1931: Έκανε την αρχή

Ο Ελίτζιο Σαρντίνιας, γνωστός ως «Kid Chocolate», έγινε ο πρώτος πυγμάχος από την Κούβα που αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής, όταν νίκησε τον κάτοχο του τίτλου Μπένι Μπας με τεχνικό νοκ άουτ. Υπερασπίστηκε τον τίτλο του τρεις φορές και τον έχασε το 1933 από τον Φράνκι Κλικ.

1908: Αργυρός Ολυμπιονίκης

Ο Μιχάλης Δώριζας, κάτοικος Κωνσταντινούπολης, κατέκτησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το αργυρό μετάλλιο στον ακοντισμό με βολή 51.36μ., πίσω από τον 18χρονο Ερικ Λέμμινγκ (54.45) από την Σουηδία, κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ (57.33).

1900: Αποχή στον στίβο

Κατά τη διάρκεια των τελικών του στίβου των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού οι Αμερικανοί αθλητές δεν έλαβαν μέρος για θρησκευτικούς λόγους, εξαιτίας της ημέρας που ήταν Κυριακή.