HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Κατέρριψε το ρεκόρ ο Γκάλης

Σαν σήμερα: Κατέρριψε το ρεκόρ ο Γκάλης

Σαν σήμερα 29 Φεβρουαρίου το 1992 ο Νίκος Γκάλης κατέρριψε το ρεκόρ των 11.030 πόντων του Βασίλη Γκούμα στον αγώνα μπάσκετ Παγκράτη – Άρης.

Διαβάστε τι άλλο σημαντικό γεγονός έγινε σαν σήμερα:

2004: Έγραψε ιστορία

Ο Άρης έγινε η πρώτη ομάδα που κατέκτησε 8 Κύπελλα Ελλάδος στο μπάσκετ, μετά τη νίκη του με 73-70 επί του Ολυμπιακού. Ο τελικός της Λαμίας ήταν επεισοδιακός και διήρκεσε 4 ώρες, αφού οι διαιτητές απαίτησαν την εκκένωση του γηπέδου από τους φιλάθλους των δυο ομάδων για το τελευταίο 10λεπτο.

1992: Ήττα στον τελικό

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Μεσατζέρο Ραβένα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλητριών Βόλεϊ. Ο αγώνας διεξάχθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και τον παρακολούθησαν 20.000 θεατές, αριθμός ρεκόρ σε ευρωπαϊκό αγώνα βόλεϊ.

1992: Έκανε ρεκόρ

Ο Νίκος Γκάλης κατέρριψε το ρεκόρ των 11.030 πόντων του Βασίλη Γκούμα στον αγώνα μπάσκετ Παγκράτη – Άρης.

1980: Γενέθλια

Γεννήθηκε στα Λαγκάδια Αρκαδίας ο χρυσός Ολυμπιονίκης στο Ταεκβοντό Μιχάλης Μουρούτσος. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 58 κιλών το 2000 στο Σίδνεϊ, ενώ το 2004 στην Αθήνα ήταν 5ος. Μάλιστα, έγινε η πρώτος Ολυμπιονίκης στη συγκεκριμένη κατηγορία, που διεξάχθηκε για πρώτη φορά στην Αυστραλία.

1980: Επίτευγμα

Ο Gordie Howe έγινε ο πρώτος παίκτης του αμερικανικού πρωταθλήματος χόκεϊ NHL που πέτυχε 800 γκολ στον νικηφόρο αγώνα των Hartford Whalers με τους St. Louis Blues (3-0). Για τα επιτεύγματα του, ο Gordie, κέρδισε μια θέση στο Hall of Fame του αθλήματος.

1976: Πρωτοφανές!

Εξαγριωμένοι οπαδοί του Παναιτωλικού εισέβαλαν στο γήπεδο και κάποιος από αυτούς δάγκωσε και έκοψε το αυτί του Θεσσαλονικιού διαιτητή Στέφανου Ράμμου, επειδή έδωσε ένα αυστηρό πέναλτι στον ΠΑΟΚ.

1952: Πρώτη νίκη

Η Εθνική Ελλάδας πέτυχε την πρώτη νίκη της επί της Τουρκίας, επικρατώντας με 3-1 για το «Κύπελλο Φιλίας». Μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχτηκε ο Γιώργος Δαρίβας, που σημείωσε και τα τρία γκολ (15′, 44′, 80′ – μείωσε ο Ρετζέπ στο 85′) και αποθεώθηκε από 20.000 κόσμο στη Λεωφόρο.