HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: H Μαρσέιγ έμεινε... Ταπί!

Σαν σήμερα: H Μαρσέιγ έμεινε… Ταπί!

Στις 9 Αυγούστου του 1993 άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για μία μεγάλη ομάδα της εποχής. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μαρσέιγ υπέστη βαρύτατες κυρώσεις για υπόθεση δωροδοκίας στον αγώνα με τη Βαλενσιέν, με πρωταγωνιστή τον πρόεδρο του συλλόγου Μπερνάρ Ταπί.

Ας θυμηθούμε τα κυριότερη γεγονότα που συνέβησαν στον χώρο του αθλητισμού σαν σήμερα (9/8):

2012: Έγραψε ιστορία

Ο Τζαμαϊκάνός Usain Bolt κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 200 μέτρων στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου με 19.32, και έγινε ο πρώτος αθλητής στην ιστορία που διατήρησε τον ολυμπιακό του τίτλο στα 100μ. και στα 200μ.

2012: Τέλος στην κυριαρχία

Η ομάδα σκυταλοδρομίας ανδρών από τις Μπαχάμες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ400 με χρόνο 2:56.72, που ήταν το πρώτο της χώρας στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Ταυτόχρονα σταμάτησαν την κυριαρχία των ΗΠΑ στο αγώνισμα, που κρατούσε από το 1972.

2002: Τα πήρε όλα…

Ο Κώστας Κεντέρης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. με ρεκόρ αγώνων 19.85, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου. Ταυτόχρονα, έγινε ο μοναδικός αθλητής που πρώτευσε στο αγώνισμα σε τρεις μεγάλες διοργανώσεις διαδοχικά (Ευρωπαϊκό, Παγκόσμιο, Ολυμπιακοί Αγώνες).

1998: Πρωταθλήτρια κόσμου

Η Γιουγκοσλαβία νίκησε την Ρωσία με 64-62 και κατέκτησε το 13ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ που έγινε στην Αθήνα. Η Ελλάδα ηττήθηκε από τις ΗΠΑ (84-61) στον μικρό τελικό και κατατάχθηκε τέταρτη.

1993: Αρχή του… τέλους

Ο πρόεδρος της Μαρσέιγ, Μπερνάρντ Ταπί, παραπέμφθηκε στην Πειθαρχική Επιτροπή του γαλλικού πρωταθλήματος για την υπόθεση δωροδοκίας στον αγώνα με τη Βαλενσιέν, που διεξάχθηκε στις 12 Μαΐου του ίδιου χρόνου. Συγκεκριμένα, προσπάθησε να χρηματίσει τον αντίπαλο προπονητή Μπόρο Πρίμορατς. Ήταν η αρχή του… τέλους για την ομάδα της Μασσαλίας, η οποία θεωρείτο ανερχόμενη δύναμη εκείνη την εποχή και κατάκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης.

Το σκάνδαλο αποκάλυψε ο ποδοσφαιριστής της Βαλενσιέν, Ζακ Γκλασμάν, ο οποίος κατάγγειλε τον γενικό διευθυντή της Μαρσέιγ Ζαν Πιέρ Μπερ για απόπειρα δωροδοκίας και άνοιξε ο ασκός του Αιόλου.

Μετά από έρευνες των γαλλικών Αρχών έπεσαν βαριές «καμπάνες». Η UEFA απέκλεισε την Μαρσέιγ από τις διοργανώσεις της, ενώ τον Απρίλιο του 1994 η γαλλική Ομοπσονδία αποφάσισε τον υποβιβασμό της ομάδας και την αφαίρεση του τίτλου. Πρόσθετα, Ταπί και Μπερ τιμωρήθηκαν με διετή αποκλεισμό από το ποδόσφαιρο.

Η υπόθεση έφτασε και στα πολιτικά δικαστήρια και τον Μάιο του 1995 ο πρόεδρος της Μαρσέιγ κρίθηκε ένοχος για δωροδοκία και του επιβλήθηκε ποινή διετούς φυλάκισης, καθώς και στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων για τρία χρόνια.

Όσο για τον Γκλασμάν τιμήθηκε το 1995 από την FIFA με το Βραβείο «Fair Play».

1988: Σπουδαία μεταγραφή

Ο παίκτης του χόκεϊ Γουέιν Γκρέτσκι μετεγγράφηκε από τους Edmonton Oilers στους L.A Kings έναντι του αστρονομικού για την εποχή ποσού των 20 εκατομμυρίων δολαρίων.

1969: Τον ανέδειξε

Ο Στέφαν Μπόμπεκ προώθησε στην πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού τον Γιώργο Δεληκάρη, που αποκτήθηκε από τον Αργοναύτη. Ο 18χρονος μέσος εξελίχθηκε σε έναν από τους καλύτερους παίκτες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

1936: «Χρυσό καρέ»

Ο Τζέσε Όουενς κατέκτησε το τέταρτο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Βερολίνου το 1936, με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. των ΗΠΑ.