HomeSliderΣαν σήμερα: «Γαλανόλευκη»… η βασίλισσα της Ευρώπης!

Σαν σήμερα: «Γαλανόλευκη»… η βασίλισσα της Ευρώπης!

Σαν σήμερα στις 14 Ιουνίου το 1987 η Εθνική Ελλάδας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket της Αθήνας, νικώντας στον τελικό τη Σοβιετική Ένωση 103-101 με δύο εύστοχες βολές του Αργύρη Καμπούρη στη λήξη της παράτασης.

Με μορφή τον Νίκο Γκάλη (40 πόντους) σημειώθηκε η μεγαλύτερη μέχρι τότε επιτυχία του ελληνικού μπάσκετ, που αποτέλεσε το έναυσμα για την εκτόξευση του αθλήματος. Τα υπόλοιπα σημαντικά γεγονότα που έγιναν σαν σήμερα στον αθλητισμό:

2005: Παγκόσμιο ρεκόρ

Ο Τζαμαϊκανός Ασάφα Πάουελ κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100μ. με 9.77 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας κατά τη διάρκεια του Super Grand Prix της IAAF «Τσικλητήρεια». Ήταν η δεύτερη κατάρριψη, μετά το 9.78 του Γκριν στις 16/6/1999, του ρεκόρ των 100μ στο ίδιο στάδιο και στην ίδια διοργάνωση. Ο Κωνσταντίνος Φιλιππίδης και η Μαρία Παπαδοπούλου σημείωσαν νέα πανελλήνιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ με 5.72 και στα 800μ με 1:59.79 αντίστοιχα. Στα 18 αγωνίσματα σημειώθηκαν 4 καλύτερες επιδόσεις της χρονιάς στον κόσμο , 4 ρεκόρ αγώνων και πάνω από 25 ατομικά ρεκόρ.

1998: Ξανά πρωταθλητές

Οι Σικάγο Μπουλς κατέκτησαν τον 6ο τους τίτλο και 3ο συνεχόμενο στο NBA σε 8 χρόνια.

1998: Έκανε την αρχή

Η 36χρονη Τζαμαϊκανή, Ντενίζ Νίκολς έγινε η πρώτη γυναίκα φυσιοθεραπεύτρια στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όταν εμφανίστηκε στον πάγκο της ομάδας της στον αγώνα με την Κροατία (1-3) στη Γαλλία.

1991: Σπουδαία κούρσα

Ο Λέροϊ Μπάρελ νίκησε τον Καρλ Λιούις στην κούρσα «μιας ανάσας» (100μ.) πετυχαίνοντας ταυτόχρονα παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 9.9.

1967: Επίτευγμα

Πέθανε σε ηλικία 70 ετών ο Αμερικανός Έντι Ίκγαν, ο μοναδικός αθλητής που κέρδισε χρυσό μετάλλιο σε Θερινούς και Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, στην κατηγορία light-heavyweight της πυγμαχίας (Αμβέρσα 1920) και bobsleigh (Λέικ Πλάσιντ 1932).

1961: Πρώτη συνοδος

Ιδρύθηκε η Διεθνής Ολυμπιακή Ακαδημία (ΔΟΑ) και επικεφαλής των εργασιών της πρώτης Συνόδου ήταν ο Κλεάνθης Παλαιολόγος, διευθυντής του Τμήματος Φυσικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Αθηνών και ο Γερμανός καθηγητής Λοτς. Από το 1962 μέχρι το 1989 ο Ότο Σίμιτσεκ διεύθυνε τις υποθέσεις της Ακαδημίας.

1925: Αντίποινα…

Οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα γιουχάισαν κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Ισπανίας κατά τη διάρκεια ποδοσφαιρικού αγώνα. Σε αντίποινα η δικτατορία του Primo de Rivera έκλεισε το γήπεδο για 6 μήνες.

1901: Πρώτος νικητής

Ο Γουίλι Άντσρσον κέρδισε το πρώτο επαγγελματικό ανοιχτό πρωτάθλημα γκολφ κάτω από τους κανόνες της US Golf Association στο Χάμιλτον των ΗΠΑ.

1900: Αγώνας αυτοκινήτου

Άρχισε ο πρώτος διεθνής αυτοκινητικός αγώνας για το Κύπελλο Γκόρντον-Μπένετ, που κάλυψε διαδρομή 400 χλμ. μεταξύ Παρισιού και Λιόν. Νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Φρανσουά Σαρόν, με μέση ταχύτητα 62 χλμ. την ώρα.

1839: Αγώνας ιστιοπλοΐας

Διεξάχθηκε ο πρώτος ιστιοπλοϊκός αγώνας με τη «Henley Regatta».