HomeΣαν Σήμερα στον ΑθλητισμόΣαν σήμερα: Έκλεισε τρίλιζα η Βραζιλία

Σαν σήμερα: Έκλεισε τρίλιζα η Βραζιλία

Σαν σήμερα το 1970 η Βραζιλία νίκησε την Ιταλία με 4-1 στον τελικό και κατέκτησε για τρίτη φορά το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μεξικό και το τρόπαιο «Ζιλ Ριμέ» μπήκε για πάντα στην βιτρίνα της Ομοσπονδίας. Το αυθεντικό επιχρυσωμένο αγαλματίδιο κλάπηκε 13 χρόνα αργότερα και εξαφανίστηκε, παρά τις προσπάθειες των αρχών της χώρας για  εντοπισμό του.

Διαβάστε τι άλλο σημαντικό γεγονός έγινε σαν σήμερα (21/6):

2004: Ιστορικό γκολ

Ο Γάλλος Τιερί Ανρί πέτυχε το 3ο γκολ για την Γαλλία και το 400ο στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στον αγώνα με την Ελβετία (1-3) που έγινε στην Κόιμπρα της Πορτογαλίας.

1999: Μορφές του μπάσκετ

Δύο μεγάλες μορφές του μπάσκετ, ο Γιουγκοσλάβος Ντράζεν Πέτροβιτς και ο Βραζιλιάνος Μαρσέλο Περέιρα, μπήκαν στο «Hall of Fame» του αθλήματος.

1998: Τα πήρε όλα…

Η Μάριον Τζόουνς έγινε η πρώτη Αμερικανίδα, μετά από 50 χρόνια, που κέρδισε τις κούρσες στα 100 και 200 μέτρα καθώς και το άλμα εις μήκος στο εθνικό πρωτάθλημα στίβου των ΗΠΑ.

1998: «Έπιασε» το ρεκόρ

Ο Λόταρ Ματέους ισοφάρισε το ρεκόρ του Καρβαχάλ με 5 συμμετοχές σε Παγκόσμια Κύπελλα και έσπασε εκείνο των 21 εμφανίσεων των Μαραντόνα, Ζέελερ, Ζμούντα στον αγώνα της Γερμανίας με την Γιουγκοσλαβία (2-2).

1994: Σούπερ έκπληξη…

H Λόρι ΜακΝίλ νίκησε στον πρώτο γύρο του Γουίμπλεντον την 5 φορές κάτοχο του τίτλου Στέφι Γκραφ. Η Γερμανίδα έγινε η δεύτερη τενίστρια που αποκλείστηκε από τον Α’ γύρο του τουρνουά ενώ ήταν νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη μετά την Γκάρετ Σμιθ το 1962.

1994: Αρχή με ήττα

Ο πρώτος αγώνας της Εθνικής Ελλάδας σε τελικά Παγκόσμιου Κυπέλλου (ΗΠΑ) συνοδεύτηκε με ήττα από την Αργεντινή 4-0 με γκολ των Μπατιστουτα (3) και Μαραντόνα.

1970: Βρετανική νίκη

Ο Τόνι Τζάκλιν έγινε ο πρώτος Βρετανός γκόλφερ, μετά από 50 χρόνια, που κέρδισε το αμερικανικό Όπεν νικώντας τον Ντέιβ Χιλ με 5 χτυπήματα.

1970: Έκλεισε τρίλιζα

Η Βραζιλία νίκησε την Ιταλία με 4-1 στον τελικό και κατέκτησε για τρίτη φορά το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μεξικό και το τρόπαιο «Ζιλ Ριμέ» μπήκε για πάντα στην βιτρίνα της Ομοσπονδίας. Το αυθεντικό επιχρυσωμένο αγαλματίδιο κλάπηκε 13 χρόνα αργότερα και εξαφανίστηκε, παρά τις προσπάθειες των αρχών της χώρας για  εντοπισμό του.

Όσον αφορά στον τελικό του Μουντιάλ η «Σελεσάο» έκανε επίδειξη ισχύος στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πελέ άνοιξε το σκορ στο 18’, όμως ο Μπονισένια ισοφάρισε για τους Ιταλούς στο 37ο λεπτό. Στην επανάληψη οι Ζέρσον (66’), Ζαϊρζίνιο (71’) και Κάρλος Αλμπέρτο (86’) σφράγισαν τη νίκη της Βραζιλίας. Ήταν η έκτη σε ισάριθμους αγώνες στη διοργάνωση, ενώ σημείωσε 19 τέρματα με επτά διαφορετικούς ποδοσφαιριστές.

Στο Μουντιάλ του 1970 εφαρμόστηκε για πρώτη φορά ο κανονισμός των καρτών, που εμπνεύστηκε το 1966 ο Βρετανός διαιτητής Κένεθ Τζορτζ Άστον, με σημείο αναφοράς ότι δεν αποβλήθηκε ούτε ένας ποδοσφαιριστής!

1964: Πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Ισπανία κατέκτησε το 2ο Κύπελλο Εθνών Ευρώπης νικώντας στον τελικό την ΕΣΣΔ με 2-1 στην Μαδρίτη.

1937: Πρώτη μετάδοση

Το BBC μετέδωσε για πρώτη φορά τηλεοπτικά αγώνα τένις, καλύπτοντας τον τελικό του Γουίμπλεντον μεταξύ του Ντόναλντ Μπάντγκε και του Γκότφριντ Φον Κραμ.