HomeΟΜΑΔΕΣΠάφος F.C.Σαν... νίκη η ισοπαλία για την Πάφος FC

Σαν… νίκη η ισοπαλία για την Πάφος FC

Η Πάφος FC πέρασε μάλλον… ανώδυνα το ντέρμπι κορυφής με τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», αφού παραμένει σε θέση οδηγού στην κούρσα του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ έχει 30 βαθμούς, όμως η διαφορά από τη 2η θέση, όπου ανήλθε το ΑΠΟΕΛ, είναι πλέον στο +3.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν έφερε απογοήτευση στις τάξεις της ομάδας της Πάφου, παρά το γεγονός ότι έβαλε τέλος το σερί των έξι νικών της. Ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι, η ισοπαλία μόνο… πικρία δεν αφήνει στην παφιακή ομάδα, λαμβάνοντας υπόψιν ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ενώ στο πρώτο ημίχρονο υστέρησε σε σχέση με την αντίπαλό της. Στα θετικά καταγράφεται ότι έδειξε αντίδραση και βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, διατηρώντας το αήττητο με την ολοκλήρωση 12 αγωνιστικών.

Το γεγονός αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία, καθώς επρόκειτο για ένα ντέρμπι κορυφής και μάλιστα στην έδρα του αντιπάλου. Το ότι η ομάδα κατάφερε να δείξει χαρακτήρα και να αντιδράσει ουσιαστικά σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις είναι ένα θετικότατο στοιχείο ενόψει της συνέχειας.

Εξίσου θετικό στοιχείο αποτελεί και η επιστροφή του αρχηγού Ζάιρο στην αγωνιστική δράση. Ο Βραζιλιάνος κεντρικός επιθετικός έκανε μετά από ένα μήνα την εμφάνισή του και την συνδύασε με γκολ την κατάλληλη στιγμή. Στο 78ο λεπτό σημείωσε ένα πολύ δύσκολο και ωραίο τέρμα με το οποίο η ομάδα του ισοφάρισε σε 2-2 και χάρη σε αυτό πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.