HomeΔΙΕΘΝΗΣ-έξι και έτοιμη για τελικό η Γιουνάιτεντ!

Σ-έξι και έτοιμη για τελικό η Γιουνάιτεντ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι με το… ένα πόδι στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ (26 Μαΐου), μετά τη μεγάλη νίκη της επί της Ρόμα, ενώ Βιγιαρεάλ και Άρσεναλ (2-1) άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό που θα γίνει την Πέμπτη 6 Μαΐου.

Στο «Ολντ Τράφορντ» έγινε… τρελό παιχνίδι. Η ομάδα του Σόλσκιερ προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Φερνάντες (9’), όμως η Ρόμα ανέτρεψε τα δεδομένα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Πελεγκρίνι ισοφάρισε με πέναλτι (15’) και έδωσε την ασίστ στον Τζέκο για το 2-1 (34’). Στην επανάληψη ο Καβάνι έδωσε το σύνθημα για τη μεγάλη αντεπίθεση των «κόκκινων διαβόλων». Ισοφάρισε στο 48’, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη γηπεδούχο (64’) και η Γιουνάιτεντ άφησε το πόδι στο γκάζι μέχρι το τέλος. Ο Φερνάντες σημείωσε δεύτερο τέρμα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (71’), ο Πογκμπά εξιλεώθηκε για το πέναλτι που παραχώρησε σημειώνοντας το 5-2 και ο Γκρίνγουντ (86′) έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

Στην Ισπανία η Βιγιαρεάλ άρχισε ιδανικά τον αγώνα με την Άρσεναλ, καθώς προηγήθηκε πριν συμπληρωθεί το ημίωρο με τέρματα των Τριγκέρος (5’) και Αλμπιόλ (29’). Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την αγγλική ομάδα στο 57ο λεπτό, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Θεμπάγιος. Εντούτοις στο 73’ ο Πέπε μείωσε από την «άσπρη βούλα» και λίγο πριν τη λήξη αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς αποβλήθηκε ο Καπού (80’).