HomeSliderΡουμανία - Ουκρανία 3-0: Θρίαμβος για την ομάδα του Ιορντανέσκου και βάσεις πρόκρισης για τα νοκ-άουτ

Ρουμανία – Ουκρανία 3-0: Θρίαμβος για την ομάδα του Ιορντανέσκου και βάσεις πρόκρισης για τα νοκ-άουτ

Η διψασμένη και σκληροτράχηλη Ρουμανία κατατρόπωσε με 3-0 την Ουκρανία στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Euro 2024 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στα νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης.

Το ματς

Με το Βέλγιο να εμφανίζεται ως το φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς στον 5ο όμιλο και την Σλοβακία να παρουσιάζεται ως η πιο αδύναμη της τετράδας, το ματς μεταξύ της Ρουμανίας και της Ουκρανίας χαρακτηρίστηκε από πολλούς ως “τελικός” για την 2η θέση, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται στο χορτάρι της “Αλιάντς Αρένα” αρκετά προσεκτικές και επιφυλακτικές.

Ως συνέπεια, οι αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του χεριού στο πρώτο μέρος, με το πρώτο 25λεπτο να παίζεται σε πολύ χαμηλό τέμπο και την κάθε ομάδα να έχει από ένα επικίνδυνο σουτ: οι παίκτες του Ιορντανέσκου είχαν το σουτ του Κομάν στο 8′ που μπλόκαρε σταθερά ο Λούνιν και εκείνοι του Ρεμπρόφ το δυνατό σουτ του Ντόβμπικ στο 22′ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Βάσει εικόνας της αναμέτρησης, χρειαζόταν να γίνει κάτι το εντυπωσιακό που θα ανέτρεπε την εκνευριστική ισορροπία και αυτό ήρθε λίγο πριν το ημίωρο. Συγκεκριμένα στο 29′, με τον Λούνιν να μη διώχνει μακριά με βολέ και τη μπάλα να φτάνει στον Μαν που τροφοδότησε τον Στάντσιου, με τον κάπτεν των Βαλκάνιων να πιάνει ένα ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής που έστειλε τη μπάλα συστημένη στο δεξί παράθυρο της ουκρανικής εστίας (1-0).

Το γκολ αυτό όχι μόνο έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ρουμάνους αλλά άναψε φωτιές στο χορτάρι, με το τελευταίο τέταρτο μέχρι την ανάπαυλα να είναι άκρως συναρπαστικό, να έχει γρήγορο ρυθμό και να βρίσκει τους παίκτες των δύο ομάδων να πατούν πιο συχνά στην αντίπαλη περιοχή σε σύγκριση με το προηγούμενο διάστημα.

Οι Ουκρανοί πλησίασαν την ισοφάριση έχοντας τον Μούντρικ ως τον πιο δραστήριο και επικίνδυνο παίκτη τους (με τον πρώτο σκόρερ της περυσινής La Liga με την Ζιρόνα, Ντόβμπικ, να είναι καλά κλεισμένος) ενώ από την πλευρά της η Ρουμανία είχε δύο καλές στιγμές μέσα σε ένα δίλεπτο, με το σουτ εκτός περιοχής του Μαν (38′) και την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Στάντσιου (40′) που έστειλε τη μπάλα να βρει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την ομάδα του Ρεμπρόφ να μπαίνει επιθετικά στα πρώτα λεπτά κυνηγώντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως η συνέχεια αποδείχτηκε εφιάλτης για εκείνη, με την σκληροτράχηλη Ρουμανία να μην περιορίζεται μόνο στο να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ αλλά να βγαίνει μπροστά και να εκτελεί χωρίς οίκτο.

Ουσιαστικά κλείδωσε την υπόθεση νίκη μέσα σε πέντε λεπτά, αφού τόσο ήταν το διάστημα που της αρκούσε για να βρει άλλες δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και να προκαλέσει φρενίτιδα ενθουσιασμό στο κοινό της στις εξέδρες.

Στο 52ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Ραζβάν Μάριν, μετά από ξεδίπλωμα γρήγορης κόντρας, και εκείνος έγραψε το 2-0 με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής (έφερε ευθύνη και ο Λούνιν) ενώ στο 57′ οι Βαλκάνιοι είδαν τους Ουκρανούς να είναι ζαλισμένοι και τους… αποτελείωσαν, με τον Μαν να βγάζει την ασίστ και τον Ντράγκους να γράφει το 3-0 σαν σε προπόνηση, με ανενόχλητο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το γκολ αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Ρουμανία να γυρίσει πίσω για να προστατέψει το τεράστιο αβαντάζ της και ανάγκασε αντίθετα την Ουκρανία να πάρει τη μπάλα στα πόδια της και να κάνει παιχνίδι, ωστόσο όλα πλέον ήταν με το μέρος της αντιπάλου της: σκορ, ψυχολογία, δυνάμεις, μομέντουμ.

Στις δύο φορές μάλιστα που μπόρεσε να ξεφύγει από τις αμυντικές δαγκάνες των Ρουμάνων και να απειλήσει επιθετικά, εκεί βρήκε απέναντί της τον Νίτα, με τον γκολκίπερ των τυπικά γηπεδούχων να κάνει δύο θετικότατες επεμβάσεις, στο 78′ και στο 80′, και να κόβει τα πόδια των αντιπάλων του.

Στο 84ο λεπτό ο Μούντρικ πέταξε στα σκουπίδια τις τελευταίες ελπίδες της ομάδας του για να πάρει κάτι θετικό από το ματς, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 92′ ο Γιάρεμτσουκ δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της τιμής στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, με το φινάλε να βρίσκει την Ρουμανία να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη στο δρόμο προς τους “16”.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Νίτα, Ράτιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μ. Μαρίν (75′ Ρους), Μαν (62′ Χάτζι), Ρ. Μαρίν, Στάντσιου (87′ Ρακοβίτσαν), Κομάν (62′ Μιχάιλα), Ντράγκους (75′ Πούσκας)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Λούνιν, Κονόπλια (72′ Τίμτσικ), Τζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Στεπανένκο (62′ Μπράζκο), Σαπαρένκο (63′ Γιαρεμτσούκ), Τσιγκάνκοφ (63′ Γιαρμολένκο), Σουντάκοφ (83′ Μαλινόβσκι), Μούντρικ, Ντόβμπικ

Πηγή: sport24.gr