HomeΔΙΕΘΝΗΡεάλ-Μπαρτσελόνα: Στα αποδυτήρια των διαιτητών ο Λαπόρτα, ζητούσε εξηγήσεις

Ρεάλ-Μπαρτσελόνα: Στα αποδυτήρια των διαιτητών ο Λαπόρτα, ζητούσε εξηγήσεις

Επεισοδιακό ήταν το φινάλε του clasico, που βρήκε τη Ρεάλ νικήτρια με 3-1 απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Ο πρόεδρος των Καταλανών, Ζοάν Λαπόρτα, αμέσως μετά το ματς κατέβηκε στα αποδυτήρια των διαιτητών και ζητούσε εξηγήσεις για μια φάση που έγινε στα τελευταία λεπτά και με το σκορ στο 2-1, όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από επαφή με τον Ντάνι Καρβαχάλ.

Ο Λαπόρτα φέρεται να ζήτησε εξηγήσεις τόσο από τον διαιτητή, όσο και από τον VAR που δεν τον κάλεσε να δει τη φάση, σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο πέναλτι που κέρδισε λίγο αργότερα η Ρεάλ και καταλογίστηκε μετά από χρήση VAR.

Οι διαιτητές κατέγραψαν στο φύλλο αγώνα την επίσκεψη του Λαπόρτα σημειώνοντας πως «… μας βρήκε στα αποδυτήρια των διαιτητών και ζητούσε κατ’ επανάληψη εξηγήσεις για κάποιες φάσεις στον αγώνα. Τον καλέσαμε να αποχωρήσει από τον χώρο, χωρίς να γίνει κάτι περαιτέρω».